Dom dla designu
22 lutego 2014, 05:34

 

Firma Vitra znana jest z produkcji mebli do domów i biur. Z jednej strony to przykłady świetnego współczesnego wzornictwa, zaprojektowane przez słynnych projektantów, z drugiej - tak zwane klasyki designu, meble wyjątkowe, stworzone wiele lat temu, a wciąż zachwycające swoją doskonałością. Siedziba firmy znajduje się w Birsfelden koło Bazylei w Szwajcarii. Natomiast zaplecze produkcyjne i cały kompleks zwany Vitra Campus, usytuowane są po drugiej stronie Bazylei, już na terenie Niemiec, w miejscowości Weil am Rhein. Zachęcam do odwiedzenia tego niezwykłego miejsca.


Vitra Campus istnieje od lat 50. XX wieku. W 1981 roku większość budynków spłonęła. Do odbudowy Vitra zaprosiła najznakomitszych architektów. I tak na przykład budynek Straży Pożarnej zaprojektowała Zaha Hadid, a Muzeum Designu - Frank Gehry. W skład kompleksu wchodzą jeszcze m.in. centrum konferencyjne, budynki fabryczne, a od niedawna także nowy obiekt: Vitra Haus. To właśnie budynek, który widzicie na zdjęciach. Można w nim dokładnie poznać kolekcję Vitra Home (meble do wnętrz prywatnych), poduczyć się historii designu, zobaczyć, jak wytwarzane są meble i wreszcie -  zamówić i kupić jakiś upatrzony przedmiot. 

 

 

Budynek zaprojektowało studio Herzog & de Meuron z Bazylei. Przypomina on poukładane na czterech kondygnacjach "domki" ze spadzistymi dachami. Wewnątrz spięte są w całość za pomocą kręconych schodów. Z zewnątrz obiekt ma ściany w kolorze grafitowym. Wyjątkowo ciekawie prezentuje się po zmierzchu. 

 

 

Wnętrze jest bardzo jasne, proste i pełne światła. Ściany szczytowe tworzą swego rodzaju "żywe obrazy". Na ich tle zaaranżowano przestrzenie wystawowe: to w pełni urządzone pokoje, które zwiedzającym mają służyć za inspirację. Spacerując po Vitra Haus, możesz zatem zobaczyć, do czego wykorzystać meble Vitry, jak je zestawiać i jakimi uzupełnić dodatkami. To wszystko stanowi zatem wielki, piętrowy showroom. Oto kilka przykładów wysmakowanych aranżacji.

 

 

 

 

 

Odwiedzający Vitra Haus, zainspirowani i natchnieni klimatem światowego designu, mogą oczywiście kupić sobie jakiś mebel do domu - w normalnym, dużym rozmiarze lub tylko miniaturkę na pamiątkę. Najbardziej obleganym miejscem w Vitra Haus jest sklep. 

 

 

Z najnowszych doniesień: w Vitra Haus znajduje się teraz także Lounge Chair Atelier, w którym można skonfigurować własną wersję najsłynniejszego fotela świata (przeczytaj o nim tutaj), zamówić go sobie z dostawą do domu oraz... zobaczyć na własne oczy, jak jest produkowany. Ideą Lounge Chair Atelier jest bowiem otwarcie procesu produkcji dla zwiedzających. A jest się czym chwalić. Lounge Chair and Ottoman to mebel produkowany ręcznie, tradycyjnymi metodami, z wysokiej jakości materiałów. Każdy fotel zamówiony podczas wycieczki po Vitra Haus otrzymuje dodatkową plakietkę z informacją, że został wykonany właśnie w tym szczególnym miejscu. 

 


Aby zobaczyć wszystkie atrakcje Vitra Haus, najlepiej zwiedzać budynek od wtorku do soboty. Więcej informacji na temat godzin  otwarcia i samej idei tego miejsca znajdziecie tutaj. 
 

 

 

KOMENTARZE
Relacje i testy video
TOP miesiąca
POLECAM W INTERNECIE
Polishdesign.pl: szeroko i dociekliwie o wnętrzach, polskim i światowym wzornictwie
https://poliszdesign.pl/
Jedyny w Polsce magazyn o nowych technologiach w domu
http://dominteligentny.pl
Inteligentnie i błyskotliwie napisany blog, dzięki któremu zrozumiałam, na czym polega praca architekta
http://www.prostyplan.pl
Tu można obejrzeć skrócone wersje moich programów telewizyjnych
http://www.domoplus.pl/nasze-programy/produkcje-domoplus
Świetny magazyn internetowy o designie, sztuce i architekturze
http://www.designboom.com