Luksus w szklanych ścianach
14 września 2015, 03:57
Projektant: Joanna Otto     Zdjęcia: Ryszard Żuchowski     


Tak naprawdę ten dom nie jest cały ze szkła. Ale na pewno szklana jest jego część, dobudowana niedawno do istniejącej już bryły. I do tej właśnie, nowej i niemal całkowicie przeszklonej części was zapraszam. 

Konstrukcję budynku zaprojektował Bogdan Kulczyński, o którym pisałam już na tej stronie i którego dom prywatny pokazywałam ("Leśna opowieść"). Autorką wystroju wnętrz - a to wnętrza są tematem niniejszego artykułu - jest projektantka Joanna Otto. Jak we wszystkich jej realizacjach, tutaj również znajduję sporo ciekawych, niestandardowych rozwiązań służących wygodzie domowników.

Wejdźmy do pierwszego pomieszczenia. Czy nie przypominam wam wielkiego akwarium? Pośrodku tego niezwykłego szklanego saloniku stoi tylko kilka mebli z kolekcji Baxtera plus lampa na grubej, drewnianej nodze. Oraz drewniany "obiekt dekoracyjny" nawiązujący do otaczającego dom, leśnego krajobrazu. Ale czy zwrócliście uwagę na oświetlenie?
 


Kiedy do dyspozycji mamy coś w rodzaju akwarium - szklane ściany i szklany sufit - trudno jest zaprojektować oświetlenie. Stojąca lampa z abażurem nie wystarczy. Joanna Otto opowiada, że bardzo długo zastanawiała się nad tym, jak rozwiązać ten problem. Wreszcie na targach w Mediolanie znalazła lampy-kule wiszące na linkach. Nazywają się "Pearls", czyli perły. I rzeczywiście przypominają nawleczone na nitki koraliki.

Projektantka umieściła je dokładnie w tych miejscach, gdzie powinny być kinkiety. Nocą świecące kule wyglądają naprawdę efektownie i tworzą przytulną, ciepłą atmoferę. 
 


Każda z lamp wykonana jest bardzo precyzyjnie. To produkt wysokiej jakości. Zobaczcie sami.
 


Tak wygląda widok na "salon-akwarium" od strony wnętrza domu. Na pierwszym planie pikowane kanapy (znowu Baxter). Nad nimi wspaniały żyrandol z kryształków, pod nimi - perski dywan. Całość uzupełniają proste stoliki z metalu. Jak wam się podoba taka mieszanka tego co tradycyjne i dekoracyjne z tym co nowoczesne i proste? Mnie bardzo. 
 


Jeszcze ciekawsze jest kolejne pomieszczenie (a właściwie "strefa", bo drzwi w tym wnętrzu jak na lekarstwo). To jeszcze jeden salonik, tym razem z kominkiem i wygodnymi kanapami, w które można się dosłownie zanurzyć. Tutaj zasada łączenia geometrii z ornamentem została zrealizowana najpełniej.

W szklanym kubiku z dębowymi, masywnymi podporami mogłoby być sterylnie i chłodno. Ale nie jest. Projektantka wymyśliła bowiem sposoby na to, by ocieplić wizualnie wnętrze.  

 


Postawiła na nietypowe ozdobienie sufitu. Między krokwiami z drewna zaprojektowała delikatną, ażurową "koronkę" z dębu bielonego. Motyw koronki powtórzyła na poduchach kanap. Są one wykonane z wyjątkowo miękkiej skóry tłoczonej w kwiatowe wzory. 
 


Niestety nie widać tego na żadnym zdjęciu, ale możecie wierzyć mi na słowo, że delikatny deseń koronki pojawia się w jeszcze jednym miejscu: na obudowie kominka. A to dlatego, że Joanna Otto pokryła ją płytkami ceramicznymi "Dechirer" projektu Patricii Urquioli (kto chce je dokładnie obejrzeć, zapraszam tutaj: http://www.mutina.it/en/dechirer/

Ale za to na zdjęciu poniżej możecie podziwiać sprytny sposób na przechowywanie drewna kominkowego...
 


Patricia Urquiola to nie jedyna gwiazda designu, której nazwisko pojawia się w tym domu. Nie brak tu bowiem mebli i dodatków od najlepszych projektantów. Na przykład w małej jadalni nad stołem i fotelami króluje fantastyczny żyrandol "Zeppelin". Dziś to już ikona designu. Dzieło Marcela Wandersa, jednego z najsłynniejszych współczesnych designerów (o innych jego projektach przeczytacie w artykułach "Realizm do potęgi" oraz "Martwa natura z dodatkami"
 


Natomiast tę ciekawą szafę w holu wejściowym (zdjęcie poniżej) zaprojektowała Joanna Otto. To bardzo nietypowy mebel: jedna jego część jest wewnątrz domu, druga już na dworze. Otto stworzyła go, dbając o detale i wygląd spójny z resztą domu. Zaprojektowała nawet uchwyty.
 


Przy okazji warto zwrócić uwagę na podłogę w holu. Gresowe płytki do złudzenia przypominają spatynowaną miedź.

Co sądzicie o tym wnętrzu? Jeśli wam się podoba, zapraszam za kilka dni na moją stronę. Pokażę wam kolejne, jeszcze bardziej spektakularne części domu: imponujący basen z grotą solną oraz oranżerię. Zaglądajcie na www.ewaiwnetrze.pl oraz na mój fanpage: www.facebook.com/ewaiwnetrze, gdzie na bieżaco informuję o nowych artykułach na stronie.
 

 

 


KOMENTARZE
Relacje i testy video
TOP miesiąca
POLECAM W INTERNECIE
Polishdesign.pl: szeroko i dociekliwie o wnętrzach, polskim i światowym wzornictwie
https://poliszdesign.pl/
Jedyny w Polsce magazyn o nowych technologiach w domu
http://dominteligentny.pl
Inteligentnie i błyskotliwie napisany blog, dzięki któremu zrozumiałam, na czym polega praca architekta
http://www.prostyplan.pl
Tu można obejrzeć skrócone wersje moich programów telewizyjnych
http://www.domoplus.pl/nasze-programy/produkcje-domoplus
Świetny magazyn internetowy o designie, sztuce i architekturze
http://www.designboom.com