>   Blog
Odrobina Danii w Warszawie
17 marca 2018, 08:51
Zdjęcia: Ewa Mierzejewska; Portfolio     


Detal ma znaczenie. Na zdjęciu: kanapa i stolik Handvark, na nim naczynia Louise Roe

Showroom agencji Portfolio mieści się w pięknej, zabytkowej kamienicy przy ulicy Bagatela 10 w Warszawie. To jeden z najlepszych stołecznych adresów, miejsce jednocześnie zaciszne i tętniące życiem, klimatyczne i reprezentacyjne. Wnętrze showroomu to po prostu jedno z mieszkań w kamienicy.

Moje pierwsze wrażenie po przekroczeniu progów mieszkania pod numerem 8: jak tu jasno, przestronnie! I jaki klimat! Metraż całego mieszkania wynosi 165 mkw, a wysokość pomieszczeń to 3,70 metra. Tradycyjne parkiety i sztukaterie na sufitach podkreślają jego historyczny charakter. Wszystkie ściany pomalowane są na biało, tylko w jednym pokoju mają odcień delikatnej szarości. W tym tradycyjnym otoczeniu doskonale wyeksponowane są przedmioty o ponadczasowej urodzie.


Klasyczna jodełka na podłodze, niewiele sprzętów, za to wszystko dobrze widoczne.

Portfolio to agencja specjalizująca się w duńskim designie. Powstała z autentycznej pasji. Założyli ją i prowadzą Kasia Rutkowiak i Andrzej Zych. Ona biegle mówi po duńsku, bo w kraju tym spędziła 13 lat. On mieszkał 7 lat w Norwegii. Oboje mają Skandynawię mają we krwi.

Ich pomysł agencję był następujący: sprowadzać do Polski dobre duńskie marki, nowsze i starsze, takie, o którym w naszym kraju prawie nikt nie słyszał, i takie, które gdzieś nawet można kupić, ale jakoś nikt się nimi dotychczas porządnie u nas nie zajmował.


Na tle plakatów Vissevasse stojące lampy Le Klint.

Lampy Le Klint: wiszące z serii 101 i stojąca z kolekcji Carronade

Do tej drugiej grupy, czyli do marek, które były u nas obecne, ale nikt nie promował ich w sposób konsekwentny, należy Le Klint. Czy wiecie, że ta znakomita duńska firma produkuje swoje piękne lampy już od 75 lat? Ja sama mam w domu wiszący model Le Klint 172 od lat co najmniej kilkunastu (kiedyś kupiłam oryginał w sklepie z oświetleniem na Grochowskiej). Agencja Portfolio jest teraz przedstawicielem marki Le Klint w Polsce.


Lampa Le Klint 172 pod sufitem w showroomie agencji Portfolio

Inne marki, które reprezentuje Portfolio to:

- Handvark (meble i lampy)


Biurko i krzesło Handvark

- Lyngby (ceramika stołowa)


Naczynia Lyngby z charajterystycznymi pionowymi rowkami to absolutna klasyka duńskiego wzornictwa.

- Louise Roe Copenhagen (akcesoria dekoracyjne, lampy i małe meble)


Stolik i szklane naczynia z kolekcji Louise Roe Copenhagen.

- Lucie Kaas (akcesoria dekoracyjne),


Kolekcja figurek słynnych postaci stworzona przez Lucie Kaas. Jest ich mnóstwo!


Od lewej: Prince, David Bowie, Freddie Mercury, Jean Paul Gaultier

- Vissevasse (artystyczne plakaty)


Plakaty Vissevasse drukowane są w Danii na specjalnym papierze, a ich ramy mają zamiast szkła matowe pleksi zabezpieczające przed odblaskami i chorniące kolory dzięki filtrowi UV

- The Oak Men (drobiazgi dekoracyjne).

Drewniane gadżety dla facetów - w tym specjalizuje się The Oak Men

Produkty wszystkich tych marek mogłam podziwiać w showroomie na warszawskiej Bagateli. Każdy przedmiot ma w sobie coś niezwykłego, każdy czymś zachwyca: ciekawym materiałem, niebanalnym pomysłem, doskonałymi proporcjami... Produkty Made In Denmark tworzone są przez różnych designerów, ale mają mają wiele wspólnego. Zebrane w jednym miejscu tworzą niepowtarzalny klimat.


Drewniane zwierzaki z oferty Lucie Kaas w warszawskim showroomie czują się świetnie:)

Showroom Portfolio to nie sklep. Nie można tu przyjść i kupić czegoś koleżance na imieniny. Działanie agencji polega na kontaktach z dystrybutorami, czyli sklepami, które chcą mieć produkty wyżej wymienionych marek w swojej ofercie. Ewentualnie może tu przyjść architekt z inwestorem, by obejrzeć interesujące go meble i dodatki.

Unikalny nastrój wnętrz showroomu oraz jego pokaźny metraż sprzyjają organizacji wydarzeń, premier, sesji zdjęciowych. Dlatego właściciel agencji Portfolio wynajmują showroom na Bagateli do celów komercyjnych (szczegóły na stronie bagatelaspace.pl). Wystarczy przearanżować, poprzestawiać to i owo. Chociaż ja nie zmieniłabym tam niczego :)

KOMENTARZE
Relacje i testy video
TOP miesiąca
POLECAM W INTERNECIE
Polishdesign.pl: szeroko i dociekliwie o wnętrzach, polskim i światowym wzornictwie
https://poliszdesign.pl/
Jedyny w Polsce magazyn o nowych technologiach w domu
http://dominteligentny.pl
Inteligentnie i błyskotliwie napisany blog, dzięki któremu zrozumiałam, na czym polega praca architekta
http://www.prostyplan.pl
Tu można obejrzeć skrócone wersje moich programów telewizyjnych
http://www.domoplus.pl/nasze-programy/produkcje-domoplus
Świetny magazyn internetowy o designie, sztuce i architekturze
http://www.designboom.com