>   Blog
Nowy punkt siedzenia
23 kwietnia 2017, 06:06

Na zdjęciu: stoisko targowe marki Exteta, która zaprezentowała nową kolekcję ogrodową


Doroczne Salone del Mobile w Mediolanie to największe w Europie targi designu. Tu każdej wiosny firmy przedstawiają swoje nowości na najbliższy rok. Nie ma lepszego miejsca, aby zobaczyć, co będzie najmodniejsze we wnętrzach w ciągu najbliższych miesięcy albo nawet lat.

Ostatnio jeżdżę na mediolańskie targi prawie każdego roku. Ale już dawno zauważyłam, że nie każda edycja obfituje w nowości. Czasem przez kilka lat niewiele się zmienia, aż pewnego roku przychodzi moment ożywienia i nagle cały świat wnętrz wchodzi w zupełnie nowy etap. Nowe kolory, materiały i kształty pojawiają się lawinowo. Tegoroczne targi były jednymi z takich przełomowych imprez. Zwłaszcza w dziedzinie mebli tapicerowanych wydarzyło się narawdę sporo - i dlatego to o nich najpierw postanowiłam napisać.

Kto choć raz tam był, ten wie, że Salone del Mobile to impreza tak ogromna, że absolutnie niemożliwe jest zobaczenie wszystkiego. Dlatego każdy zwiedzający po wyjeździe z targów ma w głowie inne wspomnienia, a w aparacie czy smartfonie - inne zdjęcia. I każdy może ułożyć własną listę "najgorętszych nowości". Oto moje zestawienie.


JAK ZMIENIAJĄ SIĘ FOTELE I KANAPY, CZYLI CO NOWEGO W MEBLACH TAPICEROWANYCH?


1. Kolory. Koniec z dominacją szarości i brązów!

Tak, to zdecydowanie początek ery koloru. Już w zeszłym roku w Mediolanie pojawiła się ciemna zieleń, która zawładnęła wnętrzami na cały rok. W tym roku triumfalny pochód zieleni trwa nadal, przy czym jest to konsekwetnie ta sama gama zieleni ciemnych, zimnych, butelkowych, khaki. Ale pojawiły się także nowe barwy: odcienie błękitu - najczęsciej rósnież ciemne i zimne - poza tym pudrowy, brudny róż oraz rdzawa czerwień. Gdzie niegdzie pojawiały się też krople koloru żółtego.
 

Na dwóch pierwszych zdjęciach od góry: meble z kolekcji polskiej firmy Comforty w najmodniejszych kolorach roku. Poniżej: Niebieski fotel Baxter oraz zielony z Established & Sons

Wśród ciemnych zieleni prym wiodą odcienie khaki i tak zwana "zgniła zieleń"Kanapa Marelli w ciemnym błękicie

Jasny, pudrowy, zabrudzony róż to jeden z najmodniejszych kolorów sezonu. U góry kanapa ze stoiska A Lot Of Brasil, u dołu - Kartell

Zwracam specjalną uwagę na odcienie bliskie czerwieni. Najmodniejsze są tony rdzawo-czerwone. Niektórzy nazywają to terakotową czerwienią, inni mówią o kolorze cegły (co w sumie na jedno wychodzi). Moim zdaniem całe to zamieszanie wokół odcieni pomarańczowo-czerwonych może być dopiero wstępem, przygrywką do kolejnego etapu. Przewiduję bowiem, że w przyszłym roku do wnętrz powróci prawdziwa, żywa czerwień - i to czerwień mocna, strażacka, taka jak była modna w latach 90.

W modnym kolorze terakotowej czerwieni: u góry sofa marki Saba Italia, u dołu fotele Marelli oraz Molteni (tej ostatniej marki w tym przypadku nie jestem pewna)

2. Szezlongi. Powrót leniuchowania.

Nie przypominam sobie, abym w ciągu sotatnich dziesięciu lat widziała na Saloni tak wiele szezlongów, zwanych u nas swojsko leżankami. Teraz w zasadzie każda większa firma oferowała przynajmniej jeden nowy model. Było ich zatrzęsienie! I oczywoście większość była w najmodniejszych kolorach.

Nowe szezlongi: u góry Moroso, u dołu Roche Bobois

3. Leżaki salonowe

Dotychczas kierunek był taki, że meble tarasowe coraz bardzoiej przypominały meble stojące w salonie. Powstała w ten sposób cała nowa kategoria mebli in/out, czyli zewnętrzno-wewnętrznych. W tym roku po raz pierwszy zauważyłam tendencję odwrotną. Meble z tarasów zaczęły wpływać na kształt mebli do livingroomu! Obok tradycyjnych kanap i foteli pojawiły się siedziska z wydłużonymi plecami i drewnianymi lub metalowymi podłokiernikami, odchylone do tyłu, do złudzenia przypominające kształtem plażowe leżaki. Od tych ostatnich różnią je zastosowane materiały: skóra, metal, drewno czy porządna tkanina tapicerska.

Rozpięte na drewnianych stelażach lub na miedzianych rurkach (zdjęcia na dole - Baxter) nowoczesne, salonowe "leżaki"


4. Ramy z drewna lub rurek.

Nie zdawałam sobie sprawy z tego, że przez wiele lat modne były krzesła i fotele, które stanowiły jednorodne bryły. Siedzisko, oparacia boczne i tylne były pokrywane tym samym materiałem, tylko nóżki były zazwyczaj z drewna, choć i te coraz częściej obciągano skórą lub tkaniną. Teraz to się zmieniło. W Mediolanie pokazano mnóstwo foteli, w których siedzisko i oparcie na plecy są tapicerowane, a cała reszta ma formę ramy z drewna (rzadziej z metalu). Tak, to już kiedyś było, no jasne! To tylko kolejna odsłona mody na vintage.

Fotele na drewnianych ramach, z drewnianymi podłokietnikami, pokazała niemal każda większa firma oferująca meble tapicerowane.

5. Plecionki albo sieci.

W dziedzinie mebli tapicerowanych i siedzisk w tym roku pojawiło się naprawdę wiele zmian. Kolejną nowością były plecionki ze skóry w różnych wariantach. Niektóre kojarzą mi się z moimi ukochanym torbami Bottega Veneta.

Na zdjęciach powyżej: pufy-stoliki marki Flexform Mood

Wyplatane "leżaki" przyciągały tłumy; po lewej Turri, po prawej Flexform Mood
 

6. Fotele siatkowe

Obok wyplatanych siedzisk pojawiły się także siedziska wykonane z sieci skórzanych rzemieni rozciągniętych na ramach z metalowych rurek (przy czym metal powinien być jak najbardziej "naturalny", może to być miedź lub inny stop wyglądający na lekko przerdzewiały). Taki wariant lansowała firma Baxter. Fotele tej marki dosłownie mnie oczarowały. Może z daleka nie prezentują się tak zachwycająco, ale wierzcie mi, znacznie zyskują w bezpośrednim kontakcie. Jak wszystko, co dobre.


Fotele marki Baxter wykonane z metalowych rurek i skórzanych rzemieni

8. Miękkość weluru

Mimo wszystkich eksperymentów z siatkami i plecionkami najpopularniejszym materiałem tapicerskim jest obecnie welur. Niezaprzeczalnie jest na topie. Wyparł on modne w poprzednich latach tkaniny z widocznym splotem. Pokonał także skórę. Dobrym przykładem jest kanapa marki Laura Meroni. W zeszłym roku prezentowana była w gęsto drapowanej skórze. Model z roku 2017 ubrano w równie gęsto drapowany aksamit.

Sofa Laura Meroni w tym roku obita połyskliwym welurem

9. Desenie: kwiaty i kaktusy

Oczywiście na meblach klasycznych desenie były, są i będą obecne zawsze, ale w kolekcjach nowoczesnych brakuje ich już od kilkunastu lat. Czyżby coś wreszcie zaczęło się zmieniać? Jest to o tyle prawdopodobne, że w tym roku wzory na obicia mebli wprowadziły marki znane z tego, że nie podążają za trendami lecz same ustanawiają nowe trendy. Czyli Moroso oraz powiązana z nim marka Diesel for Moroso.

Nowa kolekcja siedzisk Moroso

O ile polne kwiatki są dość oczywistym, tradycyjnym deseniem, to już kaktusy, agawy i inne sukulenty mogłyby zaskakiwać. Mogłyby - ale nie zaskakują, ponieważ właśnie pustynne, lubiące suszę rośliny są w tym sezonie najmodniejszymi roślinami doniczkowymi. Po palmach i monsterach z lat ubiegłych teraz one mają swoje pięć minut. A może nawet cały rok :)

Dekoracyjne kaktusy na stoisku Diesel oraz fotel z nowej kolekcji tej marki

10. Obłe kształty

Na koniec ostatnie, chyba dość ważne spostrzeżenie. Zauważyłam, że większość mebli do siedzenia (za wyjątkiem "leżaków") ma kształty zaokrąglone, miękkie, owalne. Czyżby to była odpowiedź na niepokoje, które dręczą świat? Próba osiągnięcia stanu błogiego spokoju we własnym zaciszu, traktowanie domu jako bezpiecznego kokonu, w którym możemy się skryć przed wszystkimi problemami codzienności? Trendy we wnętrzach zawsze mają swoje głębsze źródła w stylu życia, sytuacji gospodarzcej i politycznej. Więc chyba coś w tym jest.

Kanapa marki Flexform Mood

 


 

 

 

KOMENTARZE
Relacje i testy video
TOP miesiąca
POLECAM W INTERNECIE
Polishdesign.pl: szeroko i dociekliwie o wnętrzach, polskim i światowym wzornictwie
https://poliszdesign.pl/
Jedyny w Polsce magazyn o nowych technologiach w domu
http://dominteligentny.pl
Inteligentnie i błyskotliwie napisany blog, dzięki któremu zrozumiałam, na czym polega praca architekta
http://www.prostyplan.pl
Tu można obejrzeć skrócone wersje moich programów telewizyjnych
http://www.domoplus.pl/nasze-programy/produkcje-domoplus
Świetny magazyn internetowy o designie, sztuce i architekturze
http://www.designboom.com