>   Moda na...
Tapety z duszą
19 marca 2016, 09:16

Panie i panowie, mam zaszczyt przedstawić nową, niezwykłą, absolutnie wyjątkową polską markę: Frezo.

Producent tapet Frezo będzie moim gościem w STREFIE DESIGNU ewa & wnętrze na TARGACH DOM Inteligentny 2016 w Krakowie 8-10 kwietnia.Frezo to coś więcej niż tapety. To propozycja dla osób, które poszukują czegoś naprawdę oryginalnego i lubią rzeczy, które kryją w sobie jakąś tajemnicę. "Tapety z duszą" - muszę przyznać, że w tym przypadku hasło firmy ma głębszy sens. Na pewno nie jest pustym sloganem reklamowym. Moim zdaniem te tapety nie tylko mają duszę. Mają też własny charakter, doskonale wpisujący się w bardzo modny nurt vintage. Dla mnie najciekawsza jest jednak historia ludzi, którzy stoją za powstaniem marki Frezo.


Historia godna jest dobrego scenariusza filmowego, a zaczyna się w latach 50. ubiegłego wieku. Wtedy właśnie toruński artysta Franciszek Michałek (1923-2006) kończy studia na Wydziale Sztuk Pięknych pod kierunkiem słynnego Tymona Niesiołowskiego.
 

 


Wkrótce Franciszek Michałek zaczyna tworzyć wielkoformatowe dekoracje ścienne w obiektach użyteczności publicznej: sanatoriach, kawiarniach, biurowcach, hotelach, kinach. Ten rodzaj sztuki staje się jego specjalnością i sposobem zarabiania na życie.


Projekt kompozycji malarskiej na elewacje budynku administracyjnego PGR Mszanowo (k. Nowego Miasta Lubawskiego). Franciszek Michałek, 1977

 


Projekt mozaiki dla zakładów azotowych we Włocławku. Franciszek Michałek, połowa lat 70.
 

Pracuje na kolejnymi kompozycjami aż do lat 70. Stosuje różne techniki: od typowo malarskich, poprzez mozaikę aż po sgrafitto. Każdą realizację traktuje bardzo serio. Poprzedza ją mnóstwo projektów, szkiców. W celu usprawnienia pracy projektowej artysta konstruuje nawet specjalny stół kreślarski. Mimo to często przerywa pracę i zaczyna wszystko od nowa. Stale coś poprawia, udoskonala, wiecznie niezadowolony ze swojej pracy.

Na początku lat 80. Franciszek Michałek przestaje tworzyć, odchodzi w zapomnienie. Jego dzieła znikają, przykryte tandetnymi dekoracjami z przełomu lat 80. i 90. I tu historia mogłaby się zakończyć, ale...
 


Projekt kompozycji malarskiej, klubo-kabaret "Zodiak" w Bydgoszczy. Franciszek Michałek, druga połowa lat 50.Projekt ściennej kompozycji malarskiej dla czytelni w Domu Zdrowia C.Z.S.M w Ciechocinku. Franciszek Michałek, lata 70.
 


Projekt ściennej kompozycji malarskiej dla sanatorium C.Z.S.P. w Ciechocinku. Franciszek Michałek, lata 70.
 

Przenosimy się znowu do roku 2016. Syn Franciszka, Piotr Michałek, i jego kolega z ławki szkolnej Marek Kłoczko wymyślają markę Frezo. Wszystko jasne, prawda? Piotr przenosi na tapety oryginalne dekoracje ścienne stworzone przez ojca. Wzory sprzed kilkudziesięciu lat ożywają na ścianach naszych domów.
 

"Dziś zapomniane, często nieistniejące dekoracje o wysokiej wartośći artystycznej, przywracamy do życia na podstawie zachowanych projektów. Chcemy, by znów cieszyły oko i zdobiły współczesne wnętrza" - tak o misji  Frezo piszą twórcy tej wyjątkowej marki.
 
Jak na nowoczesnego producenta tapet przystało, Frezo traktuje każde wnętrze i każdego klienta indywidualnie. Projekty mogą być modyfikowane w zależności od potrzeb zamawiającego - np. dostosowywane do rozmiarów wnętrza. Oprócz tapet inspirowanych pracami Franciszka Michałka we Frezo powstają też nieustannie nowe kolekcje i wzory. Firma oferuje dodatkowo postery, obrazy na płótnie oraz panele szklane do kuchni i łazienek.Zapraszam do odwiedzenia strony frezo.pl

 

KOMENTARZE
Relacje i testy video
TOP miesiąca
POLECAM W INTERNECIE
Polishdesign.pl: szeroko i dociekliwie o wnętrzach, polskim i światowym wzornictwie
https://poliszdesign.pl/
Jedyny w Polsce magazyn o nowych technologiach w domu
http://dominteligentny.pl
Inteligentnie i błyskotliwie napisany blog, dzięki któremu zrozumiałam, na czym polega praca architekta
http://www.prostyplan.pl
Tu można obejrzeć skrócone wersje moich programów telewizyjnych
http://www.domoplus.pl/nasze-programy/produkcje-domoplus
Świetny magazyn internetowy o designie, sztuce i architekturze
http://www.designboom.com