Fascynująca Ecomalta
11 stycznia 2016, 10:22


 

Ecomalta to niezwykły, bardzo innowacyjny materiał. Wynalazek naprawdę godny XXI wieku. Pochodzi z Włoch, gdzie cieszy się coraz większą popularnością. Teraz Ecomaltę można już kupować w Polsce. Na naszym rynku pojawiła się dzięki warszawskiej firmie Studio Prostych Form (www.spf.waw.pl). Od razu informuję: to tam należy zwracać się z wszelkimi zapytaniami o produkt.

Ecomalta jest rodzajem zaprawy, którą można swobodnie rozprowadzać po różnych powierzchniach, a która po nałożeniu wysycha i trwadnieje, tworząc odporną i trwałą powłokę. Przedrostek "eco" w nazwie nie jest przypadkowy. Materiał jest ekologiczny i wpisuje się w najważniejszy dziś chyba nurt zielonego budownictwa. Na każdym etapie - od procesu produkcji po nakładanie i eksploatację uzyskanej powierzchni - Ecomalta nie emituje do środowiska żadnych toksycznych substancji. W jej składzie również ich nie znajdziemy.

Głównym komponentem w składzie Ecomalty jest podobna do piasku mieszanina kwarcu i innych naturalnych minerałów. Nie ma tu żadnych żywic, cermentu ani gipsu. Aby nadać plastyczność sproszokowanej, suchej postaci produktu, wystarczy dodać wodę. To woda, a nie żaden chemiczny rozpuszczalnik, jest nośnikiem właściwej substancji. 

Najbardziej zdumiewająca jest jednak multifunkcjonalność tego materiału. Na zdjęciu powyżej stoi komoda, które fronty są pokryte Ecomaltą. Ten sam materiał znajduje się także na ścianie z tyłu. Poniżej widzicie zdjęcie szafki z blatem zintegrowanym z umywalką. I blat, i umywalka są wykończone Ecomaltą.
 


Poniżej fragment innego blatu łazienkowego. Przyjrzyjcie się uważnie lekko chropowatej, a jednak jakby "miękkiej" powierzchni. Tak naprawdę jest twarda, trwała i odporna na zarysowania.
 


Ecomaltą można okładać blaty, fronty, i w ogóle całe meble. Pozwala to na projektowanie mebli i różnych elementów zabudowy w całości pokrytych jednorodnym materiałem. 

Wykonanie nie jest trudne: nakładamy kolejno 4-5 warstw, za każdym razem czekając, aż poprzednia wyschnie. Na koniec powierzchnię możemy przeszlifować albo dodatkowo polakierować. Lakiery do Ecomalty także są ekologiczne.
 


Co ciekawe, wszystko, co pokryjemy Ecomaltą, staje się antybakteryjne, odporne na wilgoć i pleśń. Materiał nie chłonie wilgoci, lecz... oddycha! Dlatego doskonale sprawdza się w łazienkach i kuchniach. Dobra wiadomość: Ecomaltą można zamaskować stare kafelki! Wtedy nakładając pierwszą warstwę, musimy po prostu wyrównać fugi.

Włoski producent nie zaleca natomiast stosowania Ecomalty w zlewozmywakach kuchennych. Nie ma bowiem stuprocentowej gwarancji, że nie zaszkodzi jej na przykład gorący olej wylewany prosto z garnka...  
 


Na pewno pierwszym i najważniejszym miejscem do zastosowania Ecomalty będą ściany. Formuła produktu pozwala bowiem na osiąganie wspaniałych efektów przestrzennych. Ach, te chropowatości, reliefowe wzory, aluzje do odcisków liści palmowych albo surowych deskowań... Wszystko jest możliwe. Ogranicza nas tylko wyobraźnia. 
 


Materiał nakładamy tak jak tynk - szpachlą, wałkiem lub jeszcze innym narzędziem. Myślę, że jakieś zdolności plastyczne u wykonawcy jednak są potrzebne... Pewnie dlatego właściciele Studia Prostych Form zamierzają prowadzić warsztaty i szkolenia dla wykonawców.
 


Kolejna dobra wiadomość jest taka, że Ecomalta stanowi doskonałą alternatywę dla żywicy na podłodze. Tak! Jeśli chcecie mieć gładką posadzkę - białą lub kolorową - wybierzcie Ecomaltę. Można ją stosować także na ogrzewanie podłogowe.  Biała nie zżółknie po latach jak żywica. Spełni swoją rolę nawet, gdy położymy ją na starą terakotę. Tylko uwaga, lepiej nie kłaść Ecomalty na deski (parkiet)! Powód wydaje się dość oczywisty: drewno "pracuje", więc po pewnym czasie mogłyby pojawić się naprężenia, a w efekcie - pęknięcia.
 


Producent gwarantuje tak wielką wytrzymałość Ecomalty, że poleca ją do wnętrz komercyjnych, takich jak restauracje, hotele, kryte pływalnie. Podobno jest rewelacyjna na schody.
 


Ecomaltę możemy kłaść na wszystkie stabilne powierzchnie. Całe wnętrze - od sufitu, przez ściany aż do podłogi - da się pokryć jednym materiałem. Co więcej, materiał ten jest tak elastyczny, że nie musi być stosowany tylko do powierzchni płaskich i gładkich.

Ecomalta jest nieoceniona przy odnawianiu powierzchni rozmaitych przedmiotów z ceramiki, szkła, metalu. Masz w łazience starą umywalkę? Możesz ją pokryć Ecomaltą. Chcesz zmienić kolor donicy? Kładziesz na nią Ecomaltę. Pomyślcie, jakie to daje możliwości! 
 


Na koniec jak zwykle część artystyczna, czyli trochę przykładów ciekawych powierzchni uzyskanych dzięki Ecomalcie. Oto liście na stałe wtopione w posadzkę. Jak wam się podoba ten pomysł?
 


Ecomalta, tak jak farba, jest dostępna w wielu kolorach, które można ze sobą mieszać, uzyskując coraz to nowe odcienie. W zależności od potrzeb, tworzymy faktury lśniące, metaliczne lub matowe. Efekt betonu na ścianie? Proszę bardzo. Efekt srebrzystej poświaty lub złocistego pyłu? Nie ma sprawy. 

 

 


Bardzo ciekawe są wszelkie wykończenia trójwymiarowe. Ecomalta daje nam pole do popisu. 
 

 


Wreszcie w zasięgu naszych możlwości są nawet takie kolorowe, ścienne reliefy. Hej, artystyczne dusze, mam coś dla was! Teraz możecie odkryć na nową swoją pasję.

 

 

Producent Ecomalty, włoska firma Ecomat, chcąc pokazać, jak bardzo plastyczne właściwości posiada nowy materiał, zaprasza do współpracy artystów. Zachęca ich do tworzenia dzieł sztuki przy użyciu Ecomalty. Poniżej kilka autentycznych obrazów powstałych w ten sposób.


 

 


 

Ecomalta jest materiałem produkowanym w ramach szerszego programu pod nazwą Oltremateria. jego celem jest wprowadzanie do budownictwa innowacyjnych, ekologicznych materiałów. Czytającym po angielsku polecam stronę internetową www.oltremateria.it, gdzie można dowiedzieć się więcej zarówno o Ecomalcie, jak i o programie Oltremateria. Jak twierdzi przedstawiciel Studia Prostych Form, inne produkty z tego programu także będą stopniowo pojawiały się w Polsce.

Lubię opisywać takie fascynujące wynalazki. Dzięki nim architektura idzie do przodu, zmienia się wygląd budynków i wnętrz. Jestem pewna, że Ecomalta też sporo namiesza w architekturze... Kto raz zobaczy, co można z nią osiągnąć, będzie nieustannie myślał nad kolejnymi zastosowaniami. Ecomalta inspiruje - to pewne.

KOMENTARZE
Relacje i testy video
TOP miesiąca
POLECAM W INTERNECIE
Polishdesign.pl: szeroko i dociekliwie o wnętrzach, polskim i światowym wzornictwie
https://poliszdesign.pl/
Jedyny w Polsce magazyn o nowych technologiach w domu
http://dominteligentny.pl
Inteligentnie i błyskotliwie napisany blog, dzięki któremu zrozumiałam, na czym polega praca architekta
http://www.prostyplan.pl
Tu można obejrzeć skrócone wersje moich programów telewizyjnych
http://www.domoplus.pl/nasze-programy/produkcje-domoplus
Świetny magazyn internetowy o designie, sztuce i architekturze
http://www.designboom.com