Weekend w szklanym domu
10 grudnia 2015, 11:20
Projektant: MW Works Architecture + Design      Zdjęcia: Jeremy Bittermann      


Pierwsze wrażenie: dom na Mazurach. Nie, to tylko wrażenie. Ten dom MÓGŁBY prawdopodobnie, po pewnych koniecznych przeróbkach, stać na jakimś malowniczym pagórku polskiego pojezierza. Ale stoi tysiące kilometrów dalej, nad wodami Pacyfiku, w stanie Waszyngton, w północno-zachodnim krańcu USA*.Wody Pacyfiku wdzierają się tam głęboko w ląd, tworząc zatokę pełną odnóg i rozgałęzień - przypomina mi to skandynawskie fiordy. Jedno z tych rozgałęzień nazywa się Case Inlet. Stąd nazwa tego domu: Case Inlet Retreat.



Właściciele przyjeżdżali tam wcześniej na wakacje. Pływali kajakami, wędkowali. Wreszcie postanowili zbudować coś własnego. Nieduży dom na zboczu schodzącym ku wodzie. Tylko dla dwoja, z możliwością przyjęcia grupy gości. Nowoczesny i jak najbardziej transparentny, aby w pełni wykorzystać zalety położenia.

Projekt powierzyli pracowni MW Works Architecture + Design z pobliskiego Seattle. Architekci od razu przyjęli podstawowe założenie: budynek ma być zintegrowany z przyrodą. Nie może jej atakować. Z każdego miejsca w domu musi być za to piękny widok. 



Wyposażenie domu, tak jak jego architektura, jest bardzo proste. Ilość mebli jest niewielka, za to ich jakość znakomita. Nieprzypadkowo pojawił się tu na pewno "król foteli", czyli Lounge Chair projektu Eamesów (przeczytacie o nim tutaj). Projekt Case Inlet Retreat ma wiele wspólnego ze słynnym Eames House - domem prywatnym Charlesa i Ray Eamesów w Pacific Palisades, który na zawsze zmienił dzieje architektury rezydencjalnej (jeśli ktoś nigdy o nim nie słyszał, radzę zajrzeć tu: http://www.eamesfoundation.org/how-to-visit/




Z salonu, który jest całkowicie przeszklony i umieszczony na platformie "wiszącej" nad spadkiem terenu, podziwiać można zapierające dech w piersiach zachody słońca.
 


Przestrzeń kuchni jest dodatkowo powiększona o taras z drewna ipe, a szklane ściany w tej części domu się rozsuwają. W ciepłe dni można zatem jeść posiłki, będąc jednocześnie wewnątrz i na zewnątrz domu. Kolacja w takim miejscu musi być niezapomnianym przeżyciem.
 


Szklaną, mobilną ścianę zaprojektowano również w łazience właścicieli. Dzięki temu mogą oni brać prysznic niemal na świeżym powietrzu. 
 


Sypialnia i łazienka właścicieli są połączone, tworząc typową dla amerykańskich domów przestrzeń zwaną "master suite". To najbardziej intymna strefa, w której pobyt jest równie przyjemny, jak w livingu. Tu można się naprawdę zrelaksować, poczytać książkę do poduszki, wypić lampkę wina albo pomedytować.



Wejście do domu prowadzi od strony stałego lądu. Czyli znajduje się z tyłu, jeśli patrzymy na budynek od strony wody. W przeciwieństwie do reszty domu fasada frontowa została szczelnie zakryta metalowymi płytami. To zapewnia właścicielom większą prywatność.



 

Goście są w tym domu mile widziani. Rodzina i przyjaciele mają do dyspozycji dwie sypialnie i łazienkę w dolnej kondygnacji. Bo wbrew pozorom, to dom na trzech poziomach! Trzecią, najwyższą kondygnację stanowi taras na dachu domu, na który wspinamy się po zewnętrznych schodach.
 


 

Konstrukcja domu wykonana jest z betonu, szkła i metalu. Dla dekoracji i "ocieplenia" budynku, a także dla lepszego powiązania go z lasem dookoła, ściany obłożono deskami cedrowymi i modrzewiowymi, a tarasy wyłożono drewnem ipe. Szklane, przesuwane ściany umożliwiają mieszkańcom pełen kontakt z naturą. Właściwie nie wiadomo, gdzie zaczyna się, a gdzie kończy budynek. Co jest jeszcze przestrzenią domu, a co już ogrodem czy tarasem. jak dla mnie - to jest właśnie w tym domu najpiękniejsze.
 


Plany domu Case Inlet Retreat można zobaczyć na stronie pracowni MW Works Architecture + Design: www.mwworks.com
 

 

* Zabawne: badając temat, dowiedziałam się, że stan Waszyngton leży po przeciwnej stronie Stanów niż stolica kraju, która nosi przecież tę samą nazwę! Człowiek całe życie się uczy...

KOMENTARZE
Relacje i testy video
TOP miesiąca
POLECAM W INTERNECIE
Polishdesign.pl: szeroko i dociekliwie o wnętrzach, polskim i światowym wzornictwie
https://poliszdesign.pl/
Jedyny w Polsce magazyn o nowych technologiach w domu
http://dominteligentny.pl
Inteligentnie i błyskotliwie napisany blog, dzięki któremu zrozumiałam, na czym polega praca architekta
http://www.prostyplan.pl
Tu można obejrzeć skrócone wersje moich programów telewizyjnych
http://www.domoplus.pl/nasze-programy/produkcje-domoplus
Świetny magazyn internetowy o designie, sztuce i architekturze
http://www.designboom.com