>   Blog
Konkurs w kolorach tęczy cz. 2
19 marca 2015, 05:28

 UWAGA, WPIS GOŚCINNY Rosenthalblog.com

 

Kolor niebieski kojarzy nam się z czystością i niewinnością, a przesuwające się powoli po błękitnym niebie białe obłoki sprowadzają na nas spokój i poczucie komfortu.


To jasne, że samo słowo "niebieski" kojarzy się z niebem i w rzeczy samej długo oznaczało "przynależny do nieba". Dopiero w XVI wieku zaczęło funkcjonować jako samodzielne określenie koloru błękitnego, jak bezchmurne niebo albo krystalicznie czysta woda.


To najzimniejszy z kolorów, od zawsze symbolizujący bogów w Grecji i Rzymie, a także w Egipcie.

 

Nawiązując do starożytnych tradycji w naszej kulturze przypisano ten kolor Marii i na wielu malowidłach przedstawia się ją w błękitnych szatach. Może dlatego, że używany barwnik pozyskiwany z lapis lazuli, kamienia o głębokim niebieskim kolorze, był wtedy niezwykle kosztowny, oddawano jej tym samym najwyższy honor?
 


Współcześnie niebieski barwnik nie jest już tak drogi. Jest za to ostatnim z podstawowych kolorów, który uzyskuje się syntetycznie. Stosuje się go chętnie do dekoracji przedmiotów użytkowych, bo kojarzy się ze świeżością i spokojem. 

Symbolizuje też dynamizm i kreatywność, dlatego też często stosowany jest przez architektów. Pojawił się oczywiście w asortymencie firm, które kierują swą ofertę do tej najbardziej wymagającej grupy odbiorców (Alessi, Kartell).
 

 

 
"Maria Błękitna" jest jedną z najstarszych dekoracji zdobiących legendarny serwis Rosenthala - "Białą Marię". Delikatna, klasyczna, kwiatowa girlanda jest rzadko dziś stosowaną dekoracją podszkliwną. Nowością w kolekcji Rosenthala jest utrzymana w tonacji niebieskiej kompozycja kwiatów i ptaków na tradycyjnym serwisie "Sanssouci". 
 

 

W "mowie kwiatów" niebieski oznacza czystą przyjaźń, stąd darowanie kwiatów w tym kolorze albo upominku dekorowanego niebieskim kwiatem mówi o tym, jakie znaczenie przywiązujemy do uczucia przyjaźni.
 

Jeśli to właśnie niebieski jest Waszym ulubionym kolorem – zostawcie pod tym postem lub wyślijcie na adres: ewa.mierzejewska@ewaiwnetrze.pl – odpowiedź na pytanie: 
 
"Dlaczego lubicie tę barwę, z czym Wam się kojarzy i jakie wywołuje wspomnienia?"
 
Na autora najlepszego komentarza czeka atrakcyjna nagroda: pojemnik na wykałaczki "Magic Bunny" proj. Stefano Giovannoni marki Alessi. Oczywiście w kolorze niebieskim.
 
Odwiedźcie również rosenthalblog.com Tam również czeka na Was konkursowe wyzwanie!
 
Wyniki konkursu poznacie pod koniec marca!
 
Zapraszam do wspólnej zabawy :)
 
KOMENTARZE
Relacje i testy video
TOP miesiąca
POLECAM W INTERNECIE
Jedyny w Polsce magazyn o nowych technologiach w domu
http://dominteligentny.pl
Inteligentnie i błyskotliwie napisany blog, dzięki któremu zrozumiałam, na czym polega praca architekta
http://www.prostyplan.pl
Tu można obejrzeć skrócone wersje moich programów telewizyjnych
http://www.domoplus.pl/nasze-programy/produkcje-domoplus
Świetny magazyn internetowy o designie, sztuce i architekturze
http://www.designboom.com