Ody do komody
30 listopada 2014, 10:58

Klasyczna komoda to po prostu długie pudło na krótkich nóżkach. Niezgrabna forma. Zero wdzięku. Mało sexy. Czyżby? Początek XXI wieku należy do komody! Ten rodzaj mebla przeżywa właśnie renesans. Zobaczcie, oto moja prywatna, subiektywna lista przebojowych komód. Wszystkie zaprojektowane dla najlepszych światowych marek przez najsłynniejszych designerów. Zaczynam od firmy Emmemobili, która ma najwięcej komód w swojej ofercie. 
 

STRIPES, zaprojektowana przez Ferruccio Lavianiego dla Emmemobili. Lite drewno. Geometria. Ale wcale nie nudna! Minimum dekoracji, a jednak mebel jest wyjątkowo... dekoracyjny.


DIAMOND EMERALD portugalskiej  marki Boca do Lobo. Wygląda jak gigantyczny, oszlifowany szmaragd. Wnętrze jest złote. Komoda dostępna także w kolorze fioletowym. Niezwykły obiekt. 

HERITAGE również Boca do Lobo. Front zdobiony rysunkami przypominającymi portugalskie "azulejos", czyli tradycyjne płytki ceramiczne. Ostatnio pojawiły się nowe warianty kolorystyczne (np. z brązowymi rysunkami), ale mnie i tak najbardziej podoba się ten kobaltowy błękit. 

 

EVOLUTION. Kolejne dzieło Ferruccio Lavieniego dla Emmemobili. Z jednej strony popis sztuki snycerskiej, z drugiej - fragment nowoczesnej rzeźby. Nieustannie podziwiam tę komodę, stoi w The Prime na ul. Kopernika  w Warszawie i to chyba jedyne miejsce w Polsce, gdzie można ją zobaczyć.

 

ARLEQUIN C, wersja mebla, który już dokładnie opisywałam, bo był moim "Topem tygodnia" (aby przeczytać, wystarczy kliknąć tutaj). Tak jak "Evolution" wykonany z dębu wielowarstwowego. Niektóre trójkąty są z metalu i służą za uchwyty. KUNDAN, projekt Doshi Levien  (Nipa Doshi i Jonathan Levien) dla galerii Kreo w Nowym Jorku. To najnowszy mebel w moim zestawieniu, jego premiera miała miejsce w połowie listopada 2014. Na kolorowym tle iskrzą się wzory ułożone z lusterek. 

SHANTY tych samych projektantów. Tym razem komoda stworzona z myślą o marce BD Barcelona. Wykonana  z blachy falistej takiej jak ta, z której w najbiedniejszych regionach świata buduje się prowizoryczne domy. Są też inne wersje kolorystyczne. Czarna wygląda nawet całkiem elegancko.


Jaime Hayon musiał się świetnie bawić przy projektowaniu komody MULTI-LEG dla marki BD Barcelona. Nóżki są wymienne, można je wykręcać, przestawiać, zmieniać ich liczbę. A te nóżki - każda inna! Prawda, że fajna zabawa?
 

DIESEL FOR MOROSO tak nazywa się kolekcja mebli, z której pochodzi ta komoda. Poszczególne elementy można samodzielnie zestawiać. Można też komodę "skrócić", to znaczy pozbawić ją niektórych elementów.

 

Na koniec SCRIGNO moich ulubionych Bracia Campana dla włoskiej firmy Edra. Lustrzany blask oślepia, rzuca na kolana, nikogo nie pozostawia obojętnym. A że to komoda godna pałacu, widać na załączonym obrazku.

 

 

KOMENTARZE
Relacje i testy video
TOP miesiąca
POLECAM W INTERNECIE
Polishdesign.pl: szeroko i dociekliwie o wnętrzach, polskim i światowym wzornictwie
https://poliszdesign.pl/
Jedyny w Polsce magazyn o nowych technologiach w domu
http://dominteligentny.pl
Inteligentnie i błyskotliwie napisany blog, dzięki któremu zrozumiałam, na czym polega praca architekta
http://www.prostyplan.pl
Tu można obejrzeć skrócone wersje moich programów telewizyjnych
http://www.domoplus.pl/nasze-programy/produkcje-domoplus
Świetny magazyn internetowy o designie, sztuce i architekturze
http://www.designboom.com