Testowane na zwierzętach
22 lipca 2014, 09:25


Wykładzina z linii SmartStrand amerykańskiej firmy Mohawk to pierwsza liga w świecie tkanin podłogowch. Materiał jest odporny na brud i plamy, a jeśli już jakaś plama się pojawi, to bardzo łatwo ją zmyć.

SmartStrand powstaje w zgodzie z zasadami ochrony środowiska. Do produkcji wykorzystywane są m.in. komponenty z kukurydzy. Ta najnowocześniejsza technologia opatentowana została przez firmę DuPont (tę od Teflonu, Lycry i Corianu). Więcej o zaletach wykładzin SmartStrand można przeczytać tutaj.

Mnie najbardziej jednak zaciekawił sposób, w jaki testowano tę nowoczesną wykładzinę. Otóż wyłożono nią wybieg nosorożca o imieniu Ricko, mieszkańca ogrodu zoologicznego w Birmingham. Akcja miała miejsce w 2009 roku. Powierzchnia 92 metrów kwadratowych została całkowicie pokryta wykładziną na dwa tygodnie. Mogę sobie tylko wyobrazić, co dziarski Ricko zrobił w tym czasie ze swoją podłogą... Mimo to po zakończeniu testu pracownicy firmy "przywrócili jej wcześniejszy blask" - tak przynajmniej brzmi oficjalny komunikat w tej sprawie. Co na temat użytkowanej wykładziny powiedział Ricko - nie podano.


 

Wykładziny marki Mohawk są dostępne w Polsce w sieci salonów z wyposażeniem wnętrz Dekorian (o wykładzinach oferowanych przez tę firmę przeczytasz tutaj). 

Można tam także kupić lukusowe wykładziny marki Jacaranda. Wykonywane są w Indiach, ręcznie (na krosnach), z wełny tybetańskiej i nowozelandzkiej, wiskozy i skóry koziej. Są wyjątkowo miękkie i elastyczne, bardzo dobre dla alergików (mają dużą zawartość lanoliny) oraz trudnopalne - pozostawiony na podłodze niedopałek zgaśnie.
 

 

 

KOMENTARZE
Relacje i testy video
TOP miesiąca
POLECAM W INTERNECIE
Polishdesign.pl: szeroko i dociekliwie o wnętrzach, polskim i światowym wzornictwie
https://poliszdesign.pl/
Jedyny w Polsce magazyn o nowych technologiach w domu
http://dominteligentny.pl
Inteligentnie i błyskotliwie napisany blog, dzięki któremu zrozumiałam, na czym polega praca architekta
http://www.prostyplan.pl
Tu można obejrzeć skrócone wersje moich programów telewizyjnych
http://www.domoplus.pl/nasze-programy/produkcje-domoplus
Świetny magazyn internetowy o designie, sztuce i architekturze
http://www.designboom.com