Prosto z kraju Muminków
2 lipca 2014, 06:51

 


Z czym wam się kojarzy Finlandia? Z Muminkami, reniferami i sauną. Z tysiącami jezior. I dłuuuugą zimą. Ale przecież jest jeszcze Marimekko! Jedna z najbardziej znanych w Europie marek, która powstała w Helsinkach w 1951 roku. Produkuje głównie tkaniny, więc z nazwą Marimekko kojarzone są wszelkie ubrania, torby, pościel, obrusy, poduszki, ręczniki, podkładki, zasłony itp. Ale obecnie asortyment jest tak szeroki, że znajdziemy w nim także zabawki, biżuterię, tace, naczynia stołowe i inne akcesoria do domu. Nie meble. Raczej rzeczy drobne, ale ładne i praktyczne.
 


Marimekko to kwintesencja skandynawskiego designu. Tak jak wszystko, co skandynawskie, rzeczy od Marimekko są piękne dzięki swojej szczerości i prostocie. Dużo w nich radości, mało jakiejkolwiek przesady. Znakiem rozpoznawczym fińskiej marki są proste, graficzne desenie. Niektóre przypominają trochę nieporadne rysunki dzieci (co oczywiście jest złudzeniem, gdyż dla firmy pracują wybitni projektanci). Najsłynniejszym deseniem jest "Unikko", który w tym roku świętuje swoje pięćdziesięciolecie. O światowych obchodach tego jubileuszu pisałam tutaj.

W Polsce przedstawicielem Marimekko jest Scandinavian Living. 

Teraz firma Marimekko pokazała swoją kolekcję na jesień i zimę 2014/15. W niej - fantastyczne tkaniny w równie fantastyczne wzory! Dla was wybrałam tylko kilka. Te, które najbardziej mi się podobają. Sami zobaczcie. Czyż nie są odjazdowe?!


 


 

 

 

 

  

 

 

 

KOMENTARZE
Relacje i testy video
TOP miesiąca
POLECAM W INTERNECIE
Polishdesign.pl: szeroko i dociekliwie o wnętrzach, polskim i światowym wzornictwie
https://poliszdesign.pl/
Jedyny w Polsce magazyn o nowych technologiach w domu
http://dominteligentny.pl
Inteligentnie i błyskotliwie napisany blog, dzięki któremu zrozumiałam, na czym polega praca architekta
http://www.prostyplan.pl
Tu można obejrzeć skrócone wersje moich programów telewizyjnych
http://www.domoplus.pl/nasze-programy/produkcje-domoplus
Świetny magazyn internetowy o designie, sztuce i architekturze
http://www.designboom.com