>   Łazienka
Wanna dla dwojga
3 kwietnia 2014, 02:10


 

Jedną z nowości, które zostaną zaprezentowane przez firmę Agape na najbliższych targach w Mediolanie jest wanna DR. To dobry przykład przedmiotu, który jest odbiciem aktualnych trendów w projektowaniu łazienkowych sprzętów.

Po pierwsze, wanna jest wolno stojąca i dosyć obszerna. A to oznacza, że musi stać w dużej przestrzeni. Porządny pokój kąpielowy, a nie zwykła łazienka - to jest teraz modne, w tym kierunku podąża świat.

Po drugie, nie bez powodu wanna jest dwustrefowa. Chodzi o to, że mogą z niej równocześnie korzystać dwie osoby. Mało tego, mogą siedzieć: a) naprzeciwko siebie, b) obok siebie, c) po przekątnej. Tak jak w spa! Bo dzisiejsza luksusowa łazienka ma być właśnie prywatnym, domowym spa.

Kolejne spostrzeżenie: obudowa z drewna, a konkretnie z forniru, w którym słoje ułożone są pionowo. Drewno w łazience rozpanoszyło się na dobre i budzi coraz mniej lęku. Nikogo nie dziwi już podłoga z drewna w łazience, a są przecież także wanny i umywalki w całości wykonane z tego materiału. Dla mnie najbardziej pozytywnym aspektem zastosowania drewna jest to, że ociepla ono wnętrze, a pozbawia go sterylno-laboratoryjnego charakteru. 

No i na koniec ten organiczny, płynny kształt. Żadnych kantów, żadnych gwałtownych uskoków, które mogłyby nas zaatakować podczas wychodzenia z kąpieli. Minimalistyczna wylewka jest wygięta w łuk, wolno stojąca i całkowicie biała, tak jak wnętrze wanny. Wszystko razem tworzy klimat niezmąconego spokoju, ciszy, harmonii. To nawiązanie do filozofii zen. Też bardzo modne.
 


 

Włoska, rodzinna firma Agape "urodziła" się w 1973 roku. Jej założycielem i czołówym projektantem w pierwsyzm okresie działalności był Gianpaolo Benedini. Obecnie firma angażuje wielu projektantów, wśród nich takie światowe gwiazdy jak Konstantin Grcic czy Patricia Urquiola. Wanna DR została zaprojektowana przez studio MK27.

W Polsce produkty Agape można kupić w Kari Mobili na ul. Bartyckiej 26 w Warszawie.

KOMENTARZE
Relacje i testy video
TOP miesiąca
POLECAM W INTERNECIE
Polishdesign.pl: szeroko i dociekliwie o wnętrzach, polskim i światowym wzornictwie
https://poliszdesign.pl/
Jedyny w Polsce magazyn o nowych technologiach w domu
http://dominteligentny.pl
Inteligentnie i błyskotliwie napisany blog, dzięki któremu zrozumiałam, na czym polega praca architekta
http://www.prostyplan.pl
Tu można obejrzeć skrócone wersje moich programów telewizyjnych
http://www.domoplus.pl/nasze-programy/produkcje-domoplus
Świetny magazyn internetowy o designie, sztuce i architekturze
http://www.designboom.com