>   Łazienka
Ogień i woda
19 lutego 2014, 10:11

Kiedy pierwszy raz o tym usłyszałam, myślałam, że to żart. Jak to - Kartell i Laufen? Te dwie firmy dzieli przecież zbyt wiele. Z jednej strony Laufen. 120 lat tradycji w produkcji ceramiki łazienkowej na najwyższym poziomie. Szwajcarska marka. Wiarygodna i wyznaczająca standardy jakości. Z drugiej Kartell. Przy Laufenie to nastolatek, istnieje "tylko" od lat 60. Nawet jego styl jest "młody". Zabawny, barwny, charakterystyczny, wyrazisty. Obie marki są jak ogień i woda. Jak dwa przeciwne bieguny. Czy to możliwe, aby się spotkały?

A jednak. Po trzech latatch wspólnej pracy stworzyły jedną kolekcję wyposażenia łazienek. Realny wymiar nadali temu przedsięzwzięciu Ludovica i Roberto Palombowie, włoskie małżeństwo designerów, które już wcześniej zaprojektowało dla Laufena piękną kolekcję ceramiki ("Palomba" to moja ulubiona w ofercie szwajcarskiej marki). Kolekcja "Kartell by Laufen" jest niezwykła i ma szanse wyznaczyć zupełnie nowy kierunek w rozwoju łazienkowych wnętrz. Wiosną wchodzi do Polski.

 

 

Palombowie to gwiazdy designu. Obsypani nagrodami, z potężnym dorobkiem, należą do światowej czołówki. Tym razem znowu dowiedli swojego kunsztu. Udało im się połączyć przeciwieństwa, i zrobili to tak umiejętnie, że nastąpiło nie zderzenie, lecz harmonijne współistnienie tych przeciwieństw. Zmiksowali mianowicie LEKKIE formy ceramiki  z MASYWNYMI obiektami z tworzywa sztucznego. Zabawę z powagą. Minimalizm z eklektyzmem. 

Zwróciliście uwagę, jak cienkie są ścianki tych umywalek? To zasługa całkowicie innowacyjnego materiału wynalezionego przez Laufena: SaphirKeramik. Promień zakrzywienia kąta w zrobionej z niego umywalce osiąga jedynie 1-2 mm, a do tej pory było to 7-8 mm. Pozwala to na zupełnie inne kształtowanie elementów ceramicznych. Waga produktów z SaphirKeramik jest dwukrotnie mniejsza, przy zachowaniu tej samej trwałości co w przypadku tradycyjnej ceramiki. Powierzchnie mogą być lakierowane i barwione. To prawdziwa rewolucja!  

 

 

Kolekcja "Kartell by Laufen" to kompletny wystrój łazienki. W jej skład wchodzą elementy ceramiki sanitarnej oraz meble i dodatki: półki, szafki, lustra, taborety, lampy. Do wyboru są różne palety barw: od niebieskiej, poprzez bursztynowo-złotą, pomarańczową aż po szaro-biało-czarną. W każdej kolorystyce łazienka wygląda zupełnie inaczej. Może być luksusowa, dostojna. Albo urządzona "z przymrużeniem oka". Możliwe są też warianty pośrednie. Zgodnie z zasadą, że wnętrze powinno odzwierciedlać osobowość właściciela.

Polecam film o kolekcji: http://www.youtube.com/watch?v=HuGDdLFbPEY

KOMENTARZE
Relacje i testy video
TOP miesiąca
POLECAM W INTERNECIE
Polishdesign.pl: szeroko i dociekliwie o wnętrzach, polskim i światowym wzornictwie
https://poliszdesign.pl/
Jedyny w Polsce magazyn o nowych technologiach w domu
http://dominteligentny.pl
Inteligentnie i błyskotliwie napisany blog, dzięki któremu zrozumiałam, na czym polega praca architekta
http://www.prostyplan.pl
Tu można obejrzeć skrócone wersje moich programów telewizyjnych
http://www.domoplus.pl/nasze-programy/produkcje-domoplus
Świetny magazyn internetowy o designie, sztuce i architekturze
http://www.designboom.com