>   Blog
Po co nam sztuka we wnętrzu?
26 marca 2020, 01:43
Zdjęcia: Ewa Mierzejewska     

Geometryczny, złożony z czterech modułów, obraz Magdaleny Mosakowskiej w apartamencie pokazowym "Glam" w budynku Złota 44 w Warszawie. Dzieło z zasobów Leonarda Art Gallery. Wyposażenie wnętrza: Galeria Heban.

 

Jeszcze do niedawna często powtarzałam: "Sztuka jest najlepszą dekoracją wnętrza". To zdanie okazało się jednak zbyt niebezpiecznym skrótem myślowym, które sprawia, że ludzie - w tym również architekci - zaczynają traktować dzieło artysty jako jeszcze jeden element wyposażenia domu. Dlatego teraz mówię: "Sztuka we wnętrzu to coś znacznie więcej niż dekoracja!" Poniżej wyliczam pięć podstawowych korzyści, dla których warto wzbogacić swój dom o dzieła sztuki.


1. Daje poczucie unikalności

Zmęczeni jednostajnością i bezosobowym charakterem masowo produkowanych przedmiotów, coraz częściej mamy potrzebę głębokiej indywidualizacji własnej przestrzeni życiowej. Pragniemy wprowadzić do naszego domu elementy unikalne, niepowtarzalne, wyjątkowe.  Sztuka daje nam tę możliwość. Seryjnie produkowane krzesło może mieć każdy, kto za nie zapłaci. Ale ten konkretny, jedyny, namalowany przez artystę obraz mamy tylko my. Jeśli to oryginalne, stworzone ręką człowieka dzieło, nikt inny nie będzie miał takiego samego.

 

Obraz Piotra Czajkowskiego z cyklu METRO (akryl na płótnie, 100 x 200 cm) w sypialni apartamentu "Reflections" w budynku Złota 44 w Warszawie. Dzieło z zasobów Leonarda Art Gallery. Projekt wnętrza: Anna Koszela. Wyposażenie: Galeria Heban.

 

2. Rozwija, inspiruje, budzi emocje

"Co artysta miał na myśli...?" W zasadzie lepiej byłoby zapytać: " A co Ty masz na myśli, patrząc na to dzieło?" Jakich doświadczasz emocji? Czerpiesz z tego czystą, estetyczną przyjemność czy może odnajdujesz jakieś ważne wspomnienie z przeszłości? Jeśli obiekt jest naprawdę ciekawy, będzie cię zawsze intrygował, zaciekawiał, "wzbogacał wewnętrznie". Może się zdarzyć, że niemal każdego dnia będziesz "odkrywać" w nim coś nowego. Ważne jest, aby zawsze wybierać dzieła sztuki, kierując się własnymi, osobistymi kryteriami. Szukaj tego, co naprawdę ci się podoba.

 

Dwie fotografie Jarka Madejskiego z cyklu "Wyobraźnia" w holu apartamentu na Złotej 44 w Warszawie. Prace z zasobów Leonarda Art Gallery. Projekt wnętrza: Anna Koszela. Wyposażenie: Galeria Heban.

 

3. "Ustawia" całe wnętrze

Zwłaszcza, jeśli jest sporych rozmiarów. Przestrzegam, by nie traktować sztuki jedynie jako zwykłej dekoracji. Dzieła sztuki nie należy mierzyć tą samą miarą co poduszki czy wazonu. I to nie jest kolejna "plama barwna" w projekcie wnętrza. Załóżmy, że jesteś w posiadaniu dużego, interesującego obrazu. To wnętrze powinno być dla niego tłem, a nie odwrotnie! Najlepiej, jeśli najpierw mamy obraz, a potem urządzamy wnętrze, w którym ma on zawsinąć. Wtedy staje się on inspiracją dla całego projektu. Poza tym, kiedy zaczynamy projektowanie wnętrza od dzieła sztuki, mamy szansę przygotować idealne miejsce ekspozycji. Uwaga: jeśli już decydujesz się na zakup prawdziwej, unikalnej pracy artysty, potraktuj ją z należnym szacunkiem i... dumą. Musi być dobrze widoczna.

 

Obrazy olejne Jacka Maślankiewicza z cyklu "Genesis" w jednym z apartamentów na Złotej 44 w Warszawie. Prace z zasobów Leonarda Art Gallery. Projekt wnętrza: Weremczuk Design. Wyposażenie: Galeria Heban.
 

4. Jest dobrą inwestycją

Dobre dzieło sztuki nigdy nie straci na wartości, a jego cena może jeszcze sporo wzrosnąć. Nic dziwnego, że sztuka uważana jest za świetną lokatę kapitału. Czy można przewidzieć, czy to, co kupujemy będzie kiedyś droższe? Nie jest to wcale proste. Na cenę i jej wzrost wpływ mają różne czynniki, począwszy od pozycji artysty na rynku, a skończywszy na technice wykonania i wielkości obiektu. Jeśli nie masz zbyt dużo wiedzy na ten temat , a chcesz inwestować w sztukę, zaufaj specjalistom - marszandom i doradcom rynku sztuki. A jeśli chcesz po prostu kupić do domu coś ciekawego i niedrogiego, zacznij częściej chodzić do galerii sztuki, na wystawy i aukcje. Idealnym rozwiązaniem jest przyjście na najbliższe Targi Sztuki Dostępnej. To jedyna okazja, by w jednym miejscu i czasie zobaczyć tysiące wyselekcjonowanych dzieł sztuki po przystępnych cenach :)
 

Na skraju po lewej, na środku na lustrzanej komodzie i w tle: rzeźby Jarosława Borka w apartamencie "Oxygen" na Złotej 44 w Warszawie. Prace z zasobów Leonarda Art Gallery. Projekt wnętrza: Muc & Scott Interiors. Wyposażenie: Galeria Heban.

 

5. Podnosi prestiż

Nawet jeśli pominiemy inwestycyjną wartość dzieła sztuki, to już sama jej obecność zawsze korzystnie wpływa na wizerunek – zarówno domu, jak i jego właściciela. Sztuka nobilituje. Nieważne, czy mówimy o starym mieszkaniu w kamienicy, czy o nowoczesnym biurowcu. Możesz to łatwo sprawdzić, czytając jakikolwiek ranking typu „Co jest wyznacznikiem luksusu we wnętrzach?”. Sztuka zawsze zajmuje w nich jedną z najwyższych pozycji.

Okrągły obraz Kacpra Dudka w apartamencie na Złotej 44 w Warszawie. Dzieło z zasobów Leonarda Art Gallery. Projekt wnętrza: Anna Koszela. Wyposażenie: Galeria Heban.

 

Mosiężna rzeźba Krzysztofa Renesa w apartamencie pokazowym "Nature" w budynku Złota 44 w Warszawie. Rzeźba z zasobów Leonarda Art Gallery. Projekt wnętrza: Weremczuk Design. Wyposażenie wnętrza: Galeria Heban.

Na koniec ważna uwaga. Wszystko, co napisałam powyżej, dotyczy oryginalnych, niepowtarzalnych, unikatowych dzieł. Nie dotyczy natomiast drukowanych w tysiącach egzemplarzy reprodukcji, plakatów i zdjęć, które są do kupienia w sklepach meblowych, supermarketach budowlanych i na portalach internetowych specjalizujących się w tego typu "obrazkach" . Jeśli coś jest masową produkcją, to na pewno nie jest prawdziwym dziełem sztuki. Taka „masówka” może i dekoruje, ale pewno w żaden sposób nie wzbogaca. 
Jest tyle warta co papier, tusz drukarski i ramka.

Tak, tak, na pewno jeszcze o czymś zapomniałam! Jeśli macie więcej argumentów na to, że warto wprowadzać dzieła sztuki do wnętrza, piszcie. Czekam na wasze komentarze.

 

 

KOMENTARZE
Relacje i testy video
TOP miesiąca
POLECAM W INTERNECIE
Polishdesign.pl: szeroko i dociekliwie o wnętrzach, polskim i światowym wzornictwie
https://poliszdesign.pl/
Jedyny w Polsce magazyn o nowych technologiach w domu
http://dominteligentny.pl
Inteligentnie i błyskotliwie napisany blog, dzięki któremu zrozumiałam, na czym polega praca architekta
http://www.prostyplan.pl
Tu można obejrzeć skrócone wersje moich programów telewizyjnych
http://www.domoplus.pl/nasze-programy/produkcje-domoplus
Świetny magazyn internetowy o designie, sztuce i architekturze
http://www.designboom.com