Naszym marzeniem było zorganizowanie imprezy, która zmieni podejście Polaków do sztuki współczesnej.
Żeby ludzie zaczęli traktować sztukę jako jeszcze jeden element stylu życia. Żeby zaczęli ją lubić i rozumieć.
Targi Sztuki Dostępnej miały być wydarzeniem cyklicznym i odbywać się każdego roku.
Rzeczywistość wyprzedziła marzenia. Druga edycja imprezy startuje już niebawem, w listopadzie!
Goście targów na stoisku galerii 101 Projekt
Jeśli mam napisać prawdę, to nie mogę pozwolić sobie na skromność. Tak, pierwsze, marcowe Targi Sztuki Dostępnej, które zorganizowałyśmy wspólnie z Leną Szwed-Strużyńską, naprawdę były sukcesem. Impreza przyciągnęła ponad 3500 odwiedzających, a ponad osiemdziesięciu wystawców sprzedało na niej w ciągu dwóch dni około 900 oryginalnych dzieł sztuki. Według Instytutu Monitorowania Mediów, informacja o wydarzeniu dotarła do prawie 5 milionów osób. Na temat Targów opublikowano 565 materiałów we wszelkiego typu mediach (w tym trzy na moim blogu: "Targi Sztuki Dostępnej", "Dla kogo Targi Sztuki Dostępnej?" oraz "Rozkręcamy modę na sztukę")
Na targach prezentowane są wyłącznie oryginalne dzieła sztuki
No i ta atmosfera! Nie chcąc znowu być posądzaną o zarozumialstwo, posłużę się cytatem. Znany i bardzo wymagający krytyk sztuki Janusz Miliszkiewicz napisał o wizycie na naszej imprezie na portalu parkiet.com: "Dominowała radość. To było jak karnawał. Goście dobrze się bawili. Nie wstydzili się swoich gustów, braku obycia ze sztuką. Młodzi kupowali swoje pierwsze w życiu obrazy, grafiki lub fotografie do udekorowania mieszkań".
Artystka Monica Wójtowicz maluje "na żywo" podczas targów
Zadowoleni byli wszyscy: właściciel galerii, artyści, odwiedzający i oczywiście my, organizatorki. Nic dziwnego, że natychmiast po imprezie zostałyśmy zasypane pytaniami o kolejną edycję. Zwarłyśmy szeregi, włączyłyśmy najwyższy tryb mobilizacji i oto jest odpowiedź: druga, jesienna edycja Targów Sztuki Dostępnej odbędzie się już 16-17 listopada 2019 roku, także w Warszawie, w budynku BABKA do wynajęcia (ul. Młocińska 5/7). Termin nie jest oczywiście przypadkowy: to czas, kiedy wiele osób będzie już szukało prezentów gwiazdkowych dla swoich bliskich. A niedrogie, oryginalne dzieło sztuki jest upominkiem wprost wymarzonym.
Przypomnę, że Targi Sztuki Dostępnej to jedyne w Polsce profesjonalne targi sztuki współczesnej z limitem ceny. Żadne z prezentowanych tu dzieł nie może kosztować więcej niż 5 tys. zł. W praktyce większość kosztuje znacznie mniej. Przystępne ceny idą w parze z wysokim poziomem artystycznym. Przed targami prowadzimy surową selekcję wystawców. Dzięki temu możemy powiedzieć każdemu z naszych gości: "Nie musisz znać się na sztuce. Przyjdź, wybierz, co ci się podoba, a my gwarantujemy, że twój zakup będzie miał wartość artystyczną."
Obraz z galerii Artemis: "Gelato", Asia Karpowicz
Na Targach Sztuki Dostępnej Jesień 2019 tak jak poprzednio swoją ofertę zaprezentują galerie oraz artyści indywidualni. Swój udział potwierdziło już kilkadziesiąt galerii sztuki współczesnej, w tym placówki znane i renomowane, np. warszawskie Milano, Stalowa, 101 Projekt, Pragaleria, Po Prawej Stronie Wisły, ponadto lubelska galeria Brain Damage, częstochowskie Kolory i słynna krakowska galeria Artemis.
Pokazane zostaną różne gatunki sztuki. Oprócz malarstwa i grafiki, także rzeźba, fotografia, street-art, tkanina itd. Każde dzieło będzie można kupić na miejscu i zabrać do domu (jak zwykle przewidziany jest punkt darmowego, profesjonalnego pakowania zakupionych prac).
"Pakowalnię" obsługuje firma Universal Express, partner Targów.
Ponownie ważną częścią wydarzenia będzie program edukacyjny. W specjalnie zaaranżowanej, kameralnej sali wykładowej w czasie imprezy odbywać się będą otwarte „spotkania artystyczne”. Eksperci tłumaczyć będą podstawowe zagadnienia, pozwalające lepiej orientować się w temacie sztuki. Harmonogram spotkań zostanie podany we wrześniu. Wtedy też ruszy przedsprzedaż biletów online.
W porównaniu do pierwszej, drugą edycję wydarzenia cechować ma większy rozmach. Będzie więcej galerii, więcej artystów i więcej miejsca na ekspozycję ich prac. Na potrzeby imprezy sam budynek też zostanie dodatkowo „powiększony”, dzięki temu zyskamy ok. 400 mkw dodatkowej przestrzeni wystawowej. Wydłużamy czas otwarcia: w sobotę od 10.00 do 19.00, a w niedzielę od 10.00 do 20.00.
O kolejnych szczegółach, nad którymi niestrudzenie pracujemy, będę was informawać w kolejnych miesiącach - na moim blogu i w mediach społecznościowych. A na razie zapiszcie sobie datę: 16-17 listopada. Już dziś zapraszam serdecznie.
Więcej informacji: www.targisztukidostepnej.pl
Cezary Hunkiewicz ze słynnej Brain Damage Gallery podczas udzielania wywiadu dla telewizji
https://poliszdesign.pl/
http://dominteligentny.pl
http://www.prostyplan.pl
http://www.domoplus.pl/nasze-programy/produkcje-domoplus
http://www.designboom.com