>   Blog
Układanki parkietowe de luxe
18 czerwca 2018, 02:38

Wydawałoby się, że drewniana podłoga to coś tak absolutnie ponadczasowego i klasycznego, że nie da się tu zaszaleć. Owszem, zdarzają się mody dotyczące na przykład gatunków drewna lub jego wybarwienia. Ale jeśli już mówimy o kształtach i wzorach, to dla większości osób wybierających parkiet wciąż kluczowe jest pytanie: "Proste deski czy jodełka?" (chyba że ktoś decyduje się na tradycyjną mozaikę w pałacowym stylu, ale to zupełnie inna historia, bo tego typu podłogi pasują jedynie do równie tradycyjnych wnętrz).

Mam dobrą wiadomość dla wszystkich, którzy szukają parkietu nowoczesnego, a jednocześnie niebanalnego, modnego, wyrazistego. Włoska marka Listone Giordano, obecna również w Polsce dzięki firmie Forestile, a specjalizująca się w warstwowych podłogach drewnianych, ma w ofercie nowe, niestandardowe parkiety odpowiadające najnowszym trendom w urządzaniu wnętrz.

1. Slide Natural Genius

Czy już wiecie, że geometria jest modna? Figury i bryły geometryczne były w tym roku jedną z najbardziej widocznych nowych tendencji na targach w Mediolanie (pisałam o tym tutaj: "Trendy z Mediolanu") Ale uwaga, nie chodzi o wzór ułożony z jednakowych prostokątów, trójkątów, ani nawet sześciokątów. Najmodniejsze jest mieszanie figur - tworzenie z nich nieregularnych i niepowtarzalnych kompozycji. Bo przecież najbardziej pożądaną cechą jest dziś unikalność.

Dokładnie taki sposób myślenia obecny jest w nowej kolekcji podłóg Slide zaprojektowanej przez Daniele Lago dla Listone Giordano (u nas do kupienia w firmie Forestile). W opisie kolekcji czytamy: "Kto powiedział, że geometria nie może być zabawą?" Pomysł na zabawę jest następujący: projektant daje nam do dyspozycji trzy różne trapezy - to moduły, z których sami bądź z pomocą projektanta wnętrz możemy ułożyć taką układankę, jaką chcemy. Na pewno nikt inny nie będzie miał takiej samej!

Podłogę Slide możemy położyć również na... ścianie, ponieważ Slide znakomicie pełni rolę nowoczesnej boazerii.

Oczywiście wymiary geometrycznych modułów zostały opracowane w oparciu o bardzo szczegółowe wyliczenia. Dzięki temu możliwe jest układanie nieskończenie wielu wariantów kompozycyjnych. Efekt potęguje jeszcze piękne usłojenie drewna dębu, z którego słynie Listone Giordano. Patrząc na podłogę Slide chciałoby się krzyknąć: "Do diabła z prostokątnymi deskami, skoro jest tyle innych możliwości!"

2. Biscuit

Dzieło jednej z najwybitniejszych współczesnych projektantek, Patricii Urquioli. Artystka współpracuje z wieloma markami europejskimi, w tym najbardziej rozpoznawalnymi i prestiżowymi, jak Moroso, Flos, Alessi, Driade, Agape, B&B Italia, Foscarini i in. Teraz przyszła kolej na kreację dla Listone Giordano, czyli najlepszego włoskiego producenta podłóg drewnianych.

Wszystkie projekty Urquioli mają charakterystyczny rys: jest w nich zawsze coś delikatnego, kobiecego i zmysłowego. Taka jest również podłoga Biscuit. Nazwa oznaczająca po angielsku "ciasteczko" nie jest, rzecz jasna, przypadkowa. Wąskie deseczki z końcówkami o oryginalnym kształcie rzeczywiście przypominają pierniczki układane jeden przy drugim jak w bożonarodzeniowej chatce. Niektórym przypominają kawałki puzzli. "Na żywo" spory fragment podłogi Biscuit można obejrzeć w warszawskim salonie Forestile przy ul. Stawki 4 B (Forestile jest przedstawicielem marki Listone Giordano na Polskę).

Podobnie jak Slide, także Biscuit można układać na ścianie i traktować jako ciekawą boazerię. Moim zdaniem w tej alternatywnej wersji wygląda nawet lepiej.

Pojedyncze moduły mają lekko fazowane, miękko zaokrąglone brzegi, a ich wykończenie jest zawsze matowe. Dzięki temu "ciasteczka" są miłe i jakby "miękkie" w dotyku, bez względu na to, czy stawiamy na nich bosą stopę czy gładzimy je dłonią. Światło subtelnie załamuje się na łączeniach, co daje efekt pięknego, delikatnego reliefu. Ach, ta Urquiola, ona to potrafi...

PS Drogi Czytelniku, jeśli temat niezwykłych podłóg Listone Giordano Cię interesuje, zapraszam Cię także tu: "Ideał pod stopami". To link do mojego tekstu na temat marki Listone Giordano oraz firmy Forestile, czyli przedstawiciela Listone Giordano w Polsce.

KOMENTARZE
Relacje i testy video
TOP miesiąca
POLECAM W INTERNECIE
Polishdesign.pl: szeroko i dociekliwie o wnętrzach, polskim i światowym wzornictwie
https://poliszdesign.pl/
Jedyny w Polsce magazyn o nowych technologiach w domu
http://dominteligentny.pl
Inteligentnie i błyskotliwie napisany blog, dzięki któremu zrozumiałam, na czym polega praca architekta
http://www.prostyplan.pl
Tu można obejrzeć skrócone wersje moich programów telewizyjnych
http://www.domoplus.pl/nasze-programy/produkcje-domoplus
Świetny magazyn internetowy o designie, sztuce i architekturze
http://www.designboom.com