>   Blog
Z historią w tle
24 września 2017, 03:10


Na ścianie mozaika z kolekcji Hexagon firmy Raw Decor, fot. Eliza Polakiewicz

Długo szukałam glazury do łazienki. Nie, nie do mojej. Łazienka należy do mi bliskiego i ten ktoś poprosił mnie, jako ekspertkę i osobę zorientowaną w świecie wnętrz, o pomoc i radę. Oczywiście zgodziłam się chętnie, bo sprawa wydawała mi się banalnie prosta. A tu klops. Wymagający okazał się bowiem... właściciel. Płytek, które spełniłyby jego oczekiwania, szukałam dwa miesiące.

I wreszcie znalazłam. Nie klasyczną glazurę, lecz mozaikę. Nie zagraniczną, lecz polską. Nie tanią, ale i nie za miliony. Strzałem w dziesiątkę okazała się kolekcja naszej, krajowej firmy Raw Decor. Na stronie www.rawdecor.pl wyglądała tak obiecująco, że zamówiłam próbki (można!) Kiedy do mnie dotarły, już wiedziałam, że TO JEST TO. Na szczęście właściciel łazienki był równie zachwycony jak ja.
 


Na podłodze biała, szkliwiona mozaika Hexagon Raw Decor


Na ścianie błękitna mozaika z kolekcji Arabeska Raw Decor

Odpowiednia ilość mozaiki została zamówiona, a ja zaczęłam interesować się głębiej samą firmą. I dowiedziałam się, że za szlachetnymi wyrobami ceramicznymi Raw Decor stoi ciekawa historia. Wszystko zaczęło się w roku 1946, kiedy to przy ulicy Brzeźnickiej (w czasach PRL-u przemianowanej na 16 Stycznia) w Radomsku rozpoczęła działalność kaflarnia Józefa Nagadusia.

Józef Nagaduś był dziadkiem dzisiejszych właścicieli firmy Raw Decor. Zaraz po wojnie jeździł do Niemiec jako mechanik, na montaże maszyn przemysłowych produkowanych w radomszczańskiej fabryce. Za zarobione pieniądze odkupił od wyjeżdżającego z Polski Żyda kaflarnię wraz z przyległą kamienicą. W kamienicy zamieszkał, a kaflarnię zmodernizował i zmechanizował, przy czym samą produkcją kafli pozostawił jako ręczną robotę.


Zdjęcie archiwalne rodziny Nagaduś. Najwyższy po prawej w ciemnej koszuki Józef Nagaduś, założyciel kaflarni w Radomsku, dziadek dzisiejszych właścicieli Raw Decor

W kaflarni Nagadusia powstawały szkliwione kafle, z których miesięcznie można było zbudować około 30 pieców. Głównymi odbiorcami byli zduni ze Śląska (pamiętacie, kto to zdun? Mistrz stawiający piec). Józef Nagaduś zmarł w 1954, po nim interes przejął jego brat, a w 1960 roku ojciec dzisiejszych właścicieli Raw Decor. Miał wtedy tylko 16 lat!

Do produkcji używano czerwonej gliny z okolicznych wsi, szkliwo natomiast robił chemik z Częstochowy. Oblanie powierzchni kafla szkliwem było nie lada zadaniem, gdyż wymagało jednego ruchu - aby powierzchnia kafla była jednakowo pokryta błyszczącą powłoką. Dzięki temu, że produkcja była zawsze staranna i profesjonalna, kafle z Radomska cieszyły się ogólnym uznaniem i renomą. Dlatego przez wiele lat komunistycznym władzom nie udawało się zamknąć prywatnego zakładu.

Wypalanie kafli odbywało się w piecu opalanym drewnem. Był to skomplikowany proces, który dla zachowania najwyższej jakości można było przeprowadzać tylko dwa razy w miesiącu. Niestety z upływem czasu piec ulegał rozszczelnieniu, więc co kilka lat trzeba było go zburzyć i postawić na nowo. W 1974 roku władze zakazały postawienia nowego pieca i zarządziły wyburzenie kaflarni, motywując to koniecznością budowy wiaduktu drogowego na tym terenie. W 1978 roku kaflarnia przestała istnieć.


Stare zdjęcie kaflarni w Radomsku z imponującym kominem wieńczącym piec


Widok na kamienicę i kaflarnię po zburzeniu tej ostatniej w końcu lat 70. XX wieku

Teraz właściciele postanowili wskrzesić ideę kaflarni. Skupili się jednak na nowoczesnych mozaikach, które sami projektują, dostosowując wzornictwo do współczesnych trendów. Na razie w portfolio marki Raw Decor jest tylko kilka kolekcji, ale z każdym miesiącem ich przybywa. W ofecie są także lampy stołowe i naczynia ceramiczne. Czy nowej firmie uda się "przebić" i utrzymać na trudnym i konkurencyjnym rynku? Ja mam nadzieję, że tak. Zamierzam zostać stałą klientką :)

Więcej informacji na temat kolekcji Raw Decor znajdziecie na stronie www.rawdecor.pl


Kuchnia z mozaiką Flabellum Raw Decor nad blatem

Łazienka z miętową mozaiką z kolekcji Hexagon Raw Decor

KOMENTARZE
Relacje i testy video
TOP miesiąca
POLECAM W INTERNECIE
Polishdesign.pl: szeroko i dociekliwie o wnętrzach, polskim i światowym wzornictwie
https://poliszdesign.pl/
Jedyny w Polsce magazyn o nowych technologiach w domu
http://dominteligentny.pl
Inteligentnie i błyskotliwie napisany blog, dzięki któremu zrozumiałam, na czym polega praca architekta
http://www.prostyplan.pl
Tu można obejrzeć skrócone wersje moich programów telewizyjnych
http://www.domoplus.pl/nasze-programy/produkcje-domoplus
Świetny magazyn internetowy o designie, sztuce i architekturze
http://www.designboom.com