>   Blog
Światło z powietrza
4 czerwca 2017, 11:21

Lampa Orca. To od niej zaczęła się wielka popularność polskiej marki Puff-Buff. Biało-czarna, dmuchana, kojarząca się z beztroskim dzieciństwem, zabawą, a jednocześnie bardzo praktyczna i uniwersalna. Świetnie wygląda zarówno w salonie, restauracji, galerii sztuki, jak i w pokoju nastolatka. Nic dziwnego, że odniosła taki sukces.

Przez ostatnie lata o Puff-Buff było jakby trochę ciszej. Teraz marka wraca na scenę designu - i to bardzo mnie cieszy, bo z dużym prawdopodobieństwem oznacza to, że będziemy podziwiać kolejne ciekawe lampy. Tym co wyróżnia projekty Puff-Buff jest ich niewątpliwa oryginalność. To nie są powtórzenia, kopie, "inspiracje", ani nawet nawiązania do sprawdzonych pomysłów zza granicy (gdy tymczasem zbyt dosłowne korzystanie z cudzych pomysłów jest jednym z grzechów głównych innych polskich projektantów oświetlenia).

Team Puff-Buff to Anna Siedlecka - projektantka, współtwórczyni ważnych akcji wspierających polski design - oraz Radek Achramowicz - profesor nadzwyczajny Politechniki Warszawskiej. Za "fajnymi" projektami stoją zatem profesjonaliści, którzy na co dzień zajmują się wzornictwem bardzo poważnie, są specjalistami i ekspertami w tej dziedzinie. O oświetleniu wiedzą naprawdę dużo.

Lampy Puff-Buff produkowane są z dwóch składników: miękkiego winylu i... powietrza. Proste? Proste! Autorką genialnego w swojej prostocie pomysłu była Anna Siedlecka. Nową technologię opracowała 13 lat temu, gdy studiowała jeszcze na wydziale Architektury i Wzornictwa ASP w Gdańsku.

– Lampy z pompowanych kół wymyśliłam zupełnie od początku, zafascynowana lekkością i mobilnością tej technologii - opowiada. – Technologia pneumatyczna mnie wciągnęła. Po studiach stworzyłam kilka prototypów lamp, a potem dołączył do mnie Radek i też dał się ponieść "dmuchańcom".

Pomysł chwycił. Pierwsze lampy Puff-Buff pokazane w 2004 roku w Mediolanie zostały zauważone i docenione przez zagranicznych ekspertów. Pomyślcie: 2004 rok! Nad Wisłą design był wtedy w powijakach. Warto przypomnieć sobie, jak pionierskie to były czasy.

– Jako projektanci z Polski czuliśmy się jak jakieś egzotyczne zwierzęta, rzadko spotykane albo wręcz nigdy niewidziane – przypomina sobie Radek Achramowicz.

Nic dziwnego, że lampy Puff-Buff zostały obsypane nagrodami (nie sposób wymienić tu wszystkich).

Jak donoszą mi osoby dobrze poinformowane, kreatywny duet z Puff-Buff znowu eksperymentuje. Ostatnio z nowym materiałem - TPU, czyli rozciągliwym poliuteranem. Podobno TPU jest bardziej elastyczne i delikatniejsze w dotyku niż winyl. W dodatku pięknie rozprasza światło. Nie mogę się doczekać, co wyniknie z tych eksperymentów, a wy?

KOMENTARZE
Relacje i testy video
TOP miesiąca
POLECAM W INTERNECIE
Polishdesign.pl: szeroko i dociekliwie o wnętrzach, polskim i światowym wzornictwie
https://poliszdesign.pl/
Jedyny w Polsce magazyn o nowych technologiach w domu
http://dominteligentny.pl
Inteligentnie i błyskotliwie napisany blog, dzięki któremu zrozumiałam, na czym polega praca architekta
http://www.prostyplan.pl
Tu można obejrzeć skrócone wersje moich programów telewizyjnych
http://www.domoplus.pl/nasze-programy/produkcje-domoplus
Świetny magazyn internetowy o designie, sztuce i architekturze
http://www.designboom.com