>   Elektronika
Mniej znaczy więcej
10 maja 2017, 12:18

Nowy telewizor LG OLED SIGNATURE W7 to moje kolejne, pozytywne zaskoczenie w dziedzinie, która niezmiennie od lat jest mi bliska, czyli we wzornictwie elektroniki użytkowej. Zaledwie kilka tygodni temu (dla zapominalskich: "Nowy obraz telewizji") cieszyłam się, że w designie telewizorów zaczęło dziać się coś naprawdę ciekawego. Zauważyłam też, że producenci elektroniki zaczynają przykładać coraz większą wagę nie tylko do wyglądu samego telewizora, ale też do tego, jak to urządzenie wpisuje się w przestrzeń dookoła. Nowy model LG jest tego doskonałym przykładem.

Miałam okazję zobaczyć go podczas premiery całej nowej linii telewizorów LG OLED, która odbyła się niedawno w Warszawie. LG OLED SIGNATURE W7 wzbudził wówczas największe emocje. I nic dziwnego.



Spójrzcie na obrazek powyżej. Tak wygląda LG OLED SIGNATURE W7 w przekroju. Panel 65-calowego ekranu ma zaledwie 2,57 mm grubości. A ramka wokół ekranu jest tak cienka, że nie zmieścił się już na niej nawet logotyp marki. Ale to nie wszystko! Ekran jest elastyczny, można go lekko wyginać. Nigdy bym w to nie uwierzyła, gdybym nie sprawdziła osobiście. Wprawdzie na razie jeszcze nie sposób zwinąć go w rulon, ale pierwszy krok został już wykonany... Poniżej zdjęcia uwieczniające moje spotkanie z rewolucyjnym urządzeniem.



Tworząc model LG OLED SIGNATURE W7, firma LG Electronics wcieliła w życie koncepcję "picture-on-wall", czyli "obraz na ścianie". Ekran można bowiem zainstalować bezpośrednio na ścianie, używając do tego magnetycznych uchwytów. Dzięki temu telewizor wygląda jak przyklejony do muru. Niesamowite wrażenie!



W skład linii LG OLED wchodzi pięć modeli telewizorów. Wszystkie zaopatrzono w innowacyjną matrycę, która gwarantuje doskonały obraz ("nieskończoną czerń i nasycone, bogate kolory"). Oprócz tego zastosowano w nich szereg innych nowoczesnych technologii, których zadaniem jest osiągnięcie optymalmego obrazu i dźwięku. Wybaczcie, że nie będę ich tu szczegółowo omawiać, zostawiam to zadanie ekspertom (na końcu artykułu podaję przydatne linki).

Zainteresowała mnie natomiast technologia, która pozwala na oglądanie telewizora z ukosa, tzn. gdy patrzymy na ekran pod kątem większym niż 60 stopni. Firma LG przeprowadziła badania, z których wynika., że ludzie rzadko siedzą na wprost ekranu. Coraz częściej zerkamy na ulubiony serial, robiąc sobie herbatkę... Albo po prostu nie mamy możliwości ustawienia telewizora w taki sposób we wnętrzu, żeby kanapa czy fotel stały dokładnie naprzeciwko ekranu. Technologia zastosowana w linii LG OLED ma za zadanie dostarczać nam obraz równie dobry z różnych punktów widzenia. To też przełomowe rozwiązanie. Umożliwia inną aranżację przestrezeńi bez utraty dobrej widoczności tego, co oglądamy.

Miło jest spotykać w pracy dobrych znajomych. Zwłaszcza, jeśli są mistrzami w swojej dziedzinie. Na premierze linii OLED dowiedziałam się, że firma LG rozpoczęła współpracę z wybitnym polskim designerem Robertem Majkutem. Gdybym komuś musiała przedstawić tę postać, zapraszam tutaj: "Program prezentacji i wykładów".

Robert Majkut zaprojektował na premierę LG OLED specjalną ekspozycję dla modelu OLED SIGNATURE W7 i wygłosił krótką prelekcję na temat zmian, jakie zachodzą w designie elektroniki użytkowej.

Robert Majkut genialnie podsumował wzorniczą koncepcję nowej linni telewizorów LG. Jego komentarz uważam za wyjątkowo trafny. Zgadzam się z nim tak bardzo, że tym razem, wyjątkowo, zacytuję obszerny fragment.

"Technologiczny postęp stawia przed designerami nowe wyzwania. Jedną z nich we współczesnym świecie jest skrajna minimalizacja, ukrycie, pozbawienie niemalże fizycznych cech. Oznacza to nie tylko ich rzeczywisty wymiar, ale także sposób montażu, funkcjonowanie w przestrzeni, jego obecność lub jej brak. Tak jak z najnowocześniejszymi telewizorami OLED. 2,57 mm SIGNATURE W7 to prawie nieistniejąca głębokość ekranu. To nie sztuka dla sztuki lecz prawdziwe dzieło użytkowego designu.

20 lat temu gdy wprowadzano płaskie wyświetlacze na szeroką skalę nikt nie przypuszczał, że pokonanie bariery kilkudziesięciu centymetrów stanie się początkiem wyścigu, który zaowocuje redukcją obudowy telewizora do rozmiarów cieńszych niż grubość zasilających je kabli, a uzasadnieniem dla istnienia ramki będzie jedynie konieczność umieszczenia logo producenta. W przypadku SIGNATURE W7 właśnie i ta bariera zostaje pokonywana – bo zaawansowanie i unikalność technologii OLED zawdzięczamy właśnie firmie LG. To matryca OLED stała się ich wyróżnikiem. Sygnaturą.

Telewizor LG OLED SIGNATURE W7 jest cieńszy od niektórych smartfonów, bezcieniowo wręcz znika na ścianie, wtapia się w nią pozbawiony wszystkiego, co zbędne do wyświetlania obrazu najwyższej jakości. Przykuwa wzrok piękną czernią, z której wydobywa feerię barw większą niż rozróżnia ludzkie oko. Prosty, minimalistyczny, prawie bez krawędzi. Zawieszany na ścianie równie łatwo jak magnes na lodówce.

Takie rozwiązania to w technologii telewizorów prawdziwy przełom doceniony przez ekspertów nie tylko za technologię i osiągi, ale również za design. Uczestnictwo w takich przemianach i obserwowanie tego postępu jest fascynujące cywilizacyjnie, wzorniczo i sensualnie, a posiadanie takich przedmiotów jest uczestniczeniem w awangardzie zmiany."

 

Treść całej ekspertyzy Roberta Majkuta można przeczytać tutaj:

http://lgnews.pl/14957-lg-oled-signature-w7-uczestnictwo-w-awangardzie

Zainteresowanych większą ilością szczegółów na temat l=modelu LG OLED SIGNATURE W7 zapraszam na strony:

http://lgnews.pl/14954-zapomnij-wszystko-co-wiesz-o-telewizorach-lg-otwiera-nowy-rozdzial-na-rynku-telewizorow-oled

http://www.lg.com/pl/telewizory/lg-OLED65W7V

KOMENTARZE
Relacje i testy video
TOP miesiąca
POLECAM W INTERNECIE
Polishdesign.pl: szeroko i dociekliwie o wnętrzach, polskim i światowym wzornictwie
https://poliszdesign.pl/
Jedyny w Polsce magazyn o nowych technologiach w domu
http://dominteligentny.pl
Inteligentnie i błyskotliwie napisany blog, dzięki któremu zrozumiałam, na czym polega praca architekta
http://www.prostyplan.pl
Tu można obejrzeć skrócone wersje moich programów telewizyjnych
http://www.domoplus.pl/nasze-programy/produkcje-domoplus
Świetny magazyn internetowy o designie, sztuce i architekturze
http://www.designboom.com