Podczas targów Dom Inteligentny ze Strefą Designu ewa & wnętrze będzie można nie tylko obejrzeć, przetestować czy zamówić ciekawe produkty do domu, ale też wysłuchać interesujących wystąpień naszych Gości Specjalnych. Oto plan wydarzeń.
Piątek 3 marca
Pierwszy dzień targów należeć będzie do naukowców. W piątek od godz. 13.00 - 16.00 odbywać się będą prelekcje przygotowane przez wykładowców Politechniki Łódzkiej w ramach Forum Naukowego na temat budynków energooszczędnych i inteligentnych. Oto prelegenci i tematy ich wystąpień.
1. dr inż. Marek Pawłowski; prof. dr hab. inż. Piotr Borkowski
"Jak i gdzie uczyć się o domach inteligentnych?"
2. mgr inż. Arkadiusz Ambroziak; dr inż. Marek Pawłowski; prof. dr hab. inż. Piotr Borkowski
"Rozwiązywanie problemów z zakresu zarządzania energią cieplną w budynku."
3. mgr inż. Adrian Chojecki; dr inż. Marek Pawłowski; prof. dr hab. inż. Piotr Borkowski
"Zarządzanie energią w budynku prosumenckim."
4. dr hab. inż. Dariusz Heim
"Jakość powietrza w domu inteligentnym."
5. mgr inż. Andrzej Jędrzejewski
"Kiedy termomodernizacja może się nie udać?"
6. mgr inż. Sylwester Jężak
"Ochrona przeciwprzepięciowa i odgromowa systemów automatyki budynkowej w domu inteligentnym."
Sobota 4 marca
Partnerem targów Dom Inteligentny jest magazyn "Dom & Wnętrze". W ramach Akademii Designu "Domu & Wnętrza" wystąpią:
godz. 10.00 - Tomek Rygalik - Premiera! Znany polski projektant po raz pierwszy oficjalnie zaprezentuje swoją nową, autorską markę TRE
godz. 12.00 - Michał Mazur - trendwatcher i bloger (trendnomad.com) przedstawi najbardziej gorące nowinki ze świata designu i nowych technologii
godz. 13.00 - Ewa Mierzejewska - redaktor naczelna magazynu Dom & Wnętrze opowie, jak zmieniały się polskie wnętrza na przestrzeni ostatnich 25 lat.
godz. 15.00 - Robert Majkut - "O fajnych tematach i świadomych klientach" - znany polski projektant podzieli się swoimi doświadczeniami z dwudziestoletniej działalności na polu architektury i designu
Niedziela 5 marca
godz. 12.00 - Boris Kudlička i Aleksandra Pogassi-Kudlička - prezentacja twórczości Borisa Kudličkii w kontekscie jego drogi od scenografii operowej do projektowania wnętrz oraz historia galerii z unikatowymi dziełami wzornictwa
godz. 13.00 - Lena Szwed-Strużyńska - właścicielka Galerii Sztuki Współczesnej Mostra przybliży nam temat dekorowania domu dziełami sztuki
godz. 14.00 - Izabela Gemzała - architektka i blogerka (prostyplan.pl) wygłosi wykład pt. "Projekt z architektem wnętrz: ile kosztuje, kiedy jest potrzebny i jak się do niego przygotować?"
GODZINY OTWARCIA TARGÓW: pt. 9.00-16.00, sob. i nd. 10.00-17.00. Biletów nie można kupić przez Internet - tylko na miejscu, w dniach otwarcia targów.
Prelegenci występujący w Akademii Designu "Domu & Wnętrza"
Tomek Rygalik
Projektant, wykładowca, kurator i doktor sztuki; urodził się w Łodzi w 1976. Studiował architekturę na Politechnice Łódzkiej. W 1999 roku ukończył wydział wzornictwa przemysłowego na Pratt Institute w Nowym Jorku. Po ukończeniu studiów współpracował z wieloma firmami projektowymi w Stanach Zjednoczonych, dla klientów jak Kodak, Polaroid, MTV, PerkinElmer, Dentsply, Unilever, Dupont. Po ukończeniu studiów magisterskich na Royal College of Art w Londynie w 2005 roku został pracownikiem naukowym w zespole badawczo-rozwojowym przy RCA. W tym samym czasie założył własne studio projektowe z siedzibą w Londynie i Łodzi. Od 2008 prowadzi pracownię projektowania na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie, a w 2009 na stałe przeniósł się do Warszawy. Od 2012 prowadzi Studio Rygalik razem z partnerką, projektantką Gosią Rygalik. Współpracuje m.in. z Moroso, Noti, Profim, Ideal Standard, Siemens, Heineken czy Ikea. Od 2010 pełni funkcję dyrektora kreatywnego czołowych polskich marek meblowych, jak Comforty i Paged. Realizuje wiele projektów dla instytucji kultury m.in. Instytutu Adama Mickiewicza, Teatru Wielkiego — Opery Narodowej, Muzeum Historii Żydów Polskich, BOZAR, Zachęty, Muzeum Fryderyka Chopina, Muzeum Narodowego, Instytutów Kultury Polskiej. W 2011 był architektem polskiej prezydencji w Radzie UE.
}
Michał Mazur
Autor bloga TrendNomad.com. Dziennikarz, trendwatcher, nomada. Każdego roku odwiedza ponad dwadzieścia imprez targowych, festiwali i konferencji odbywających się w różnych miejscach świata – od Tokio po Las Vegas. Podczas swoich podróży szuka informacji o trendach związanych z designem i nowymi technologiami: od wirtualnej rzeczywistości, przez wyposażenie wnętrz, internet rzeczy, projektowanie interface’ów i robotykę, po rzemiosło i design zaangażowany społecznie.
Robert Majkut
Wizjoner, designer, ekspert w projektowaniu dla biznesu, Dyrektor Generalny w firmie Robert Majkut Design - jednej z najbardziej cenionych firm branży kreatywnej w Polsce. Współwłaściciel firmy, współtwórca marki i główny projektant cenionej na świecie marki Whaletone Ltd. Wykładowca i felietonista. Wielokrotnie wyróżniany za swoją pracę przez środowiska branżowe i dziennikarskie m.in. w 2004 roku utytułowany przez British Council wyróżnieniem „Rising Star” i w 2007 nominowany do Elle Style Awards w kategorii „dobry design”. Laureat nagrody European Property Awards 2015–2016 oraz w 2016 -2017. Od 20 lat zarządza własną pracownią Robert Majkut Design i kieruje zespołem projektantów i architektów. Realizuje projekty dla obiektów komercyjnych i wnętrz prywatnych, wymagających kompleksowej obsługi – obejmującej design miejsca, wzornictwo i elementy identyfikacji wizualnej. Roberta Majkut opracował własne metody przełożenia języka komunikacji wizerunkowej na język realnego biznesu, co stanowi wyjątkowe know-how pracowni Robert Majkut Design, funkcjonujące pod nazwą Standard Design’u Miejsca. Autorska metodologia i narzędzia poparte są wieloletnim doświadczeniem pracowni. Do klientów RMD należą takie marki jak Multikino, Open Finance, Noble Bank, Alior Bank, PKO Bank Polski, Time Trend, Moliera 2 dla Valentino i Salvatore Ferragamo, Sushi Wabu, Grupa Profbud, Orange Sky Golden Harvest, Kolosej, Kronverk Cinema, Imax Nescafe i Mori Cinema.
Boris Kudlička i Aleksandra Pogassi-Kudlička
Jest jednym z najbardziej ciekawych i inspirujących scenografów i projektantów. Rozgłos przyniosły mu przede wszystkim realizacje w operze. Wspólnie z reżyserem Mariuszem Trelińskim, stworzył artystyczny duet, którego dziełem są przedstawienia muzyczne rozbijające klasyczną formę widowiska operowego. Ich realizacje są pokazywane na całym świecie na największych scenach operowych m. in. w Metropolitan Opera w Nowym Jorku, w Waszyngtonie, Los Angeles, Berlinie, Brukseli i Petersburgu. Artysta współpracuje też z innymi uznanymi reżyserami m. in. Keith Warnerem i Amonem Miyamoto, z którymi zrealizował kilkanaście oper - w Covent Garden w Londynie, Tokio, Frankfurcie, Kopenhadze i in. Od 2012 wspólnie z Natalią Paszkowską i Marcinem Mostafą prowadzi pracownię architektoniczną WWAA, która w swoich realizacjach ma m.in. polski pawilon EXPO w Szanghaju 2011r., projekt wnętrz Hotelu Europejskiego, projekt ekspozycji Muzeum Historii Polski i inne prywatne i publiczne projekty mieszkaniowe w Polsce i zagranicą.
Aleksandra Pogassi-Kudlička
Artystka baletu Teatru Wielkiego w Warszawie. Jeszcze w czasie pracy w teatrze współpracowała z mężem przy organizacji imprez kulturalnych i projektów reklamowych. Po zakończeniu kariery artystycznej zajęła się projektowaniem biżuterii i stworzyła swoją markę Pogassi. Jako projektantka biżuterii miała kilka samodzielnych wystaw. W ostatnich latach rozszerzyła zainteresowania w dziedzinie sztuki użytkowej, nawiązała kontakt z innowacyjnymi projektantami co zaowocowało stworzeniem Galerii Pogassi Kudlička w Warszawie.
}
Lena Szwed-Strużyńska - właścicielka warszawskiej galerii sztuki współczesnej Mostra. Scenograf i dekorator wnętrz.
Współtworzy Warszawskie Targi Sztuki w Arkadach Kubickiego. Dotychczas zorganizowała kilkadziesiąt wystaw w Polsce i zagranicą. We współpracy z duńskim deweloperem Kritensen Group w filli galerii na Mazurach w Pasymiu oraz w Londynie organizuje spotkania "Mostra Art-Session".
Reprezentuje wielu starannie wyselekcjonowanych artystów malarzy, rzeźbiarzy i grafików. Są wśród nich tak znane nazwiska jak Józef Wilkoń, Andrzej Mierzejewski, Wojciech Cieśniewski, Antoni Fałat, Sylwester Ambroziak, Józek Nowak, Stanisław Młodożeniec i inni.
Z doświadczenia i wiedzy Leny Szwed-Strużyńskiej korzysta wiele firm i osób prywatnych. Właścicielka galerii Mostra specjalizuje się bowiem w zakresie aranżacji i dekoracji wnętrz dziełami sztuki. Od wielu lat profesjonalnie doradza, jak właściwie dobrać, wyeksponować i oprawić dzieło artysty (obraz, grafikę, rzeźbę ) do konkretnego wnętrza.
Izabela Gemzała
Dyplomowany architekt wnętrz, założycielka pracowni i bloga ProstyPlan.pl. Od 8 lat tworzy, projektuje i propaguje piękne wnętrza, w których najważniejsza jest prostota, elegancja i funkcjonalizm. We wnętrzach wykorzystuje głównie naturalne materiały i stawia na polski design. Jest autorką felietonów w dwumiesięczniku "Dom i Wnętrze", w których w zabawny i lekki sposób opisuje pracę architekta i udowadnia, że projektować wnętrza może każdy, ale nie każdy powinien.
Ewa Mierzejewska
Organizatorka STREFY DESIGNU ewa & wnętrze. Dziennikarka i redaktorka z wieloletnim doświadczeniem, specjalizująca się w dziedzinie designu i urządzania wnętrz. Redaktor naczelna magazynu „Dom & Wnętrze”. Od kilku lat prowadzi własny blog ewaiwnetrze.pl, którego celem jest propagowanie najwyższej klasy designu w Polsce. Miłośnikom wzornictwa znana jest także jako autorka programów telewizyjnych na kanale Domo+ oraz stały ekspert w porannym programie telewizji TVN.
https://poliszdesign.pl/
http://dominteligentny.pl
http://www.prostyplan.pl
http://www.domoplus.pl/nasze-programy/produkcje-domoplus
http://www.designboom.com