Nowe wzory na osiemnastkę
28 września 2015, 10:51
Zdjęcia: Lidia Skuza     


Czy znacie Muraspec? To jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek tapet na świecie. Firma wywodzi się z Wielkiej Brytanii, a jej specjalnością są tapety do wnętrz publicznych: hoteli, restauracji, biur. Nie oznacza to oczywiście, że nie możemy zastosować ich w domach czy mieszkaniach. Co więcej, właśnie dlatego, że są przeznaczone do wnętrz publicznych, możemy być pewni ich wysokiej jakości. W końcu tapeta w restauracji czy barze musi być atrakcyjna, ale też bardziej wytrzymała...

17 września miałam przyjemność wziąć udział w urodzinowej imprezie firmy Muraspec, odbywającej się w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. To była naprawdę świetna "osiemnastka". Przyszło ponad 200 osób! Architektów, projektantów i współpracowników firmy przywitali Barbara i Piotr Łukasiak, czyli kadra zarządzająca Muraspec Polska. Głos zabrał również Martin Jansen, który krótko opowiedział o ważnych wydarzeniach: uruchomieniu nowej linii technologicznej oraz o przejęciu belgijskiej marki Calcutta.

Na zdjęciu poniżej: Martin Jansen, Barbara Łukasiak i Piotr Łukasiak.Jak na świętowanie urodzin przystało, nie obyło się bez chóralnego odśpiewania "Sto lat". No i był wielki, pyszny tort... 
 


Bardzo podobał mi się pomysł zaproszenia młodej piosenkarki Kingi Zielskiej. Ta szesnatolatka z niezwykle dojrzałym głosem wystąpiła na samym początku i "rozkręciła" całą imprezę, wprawiając gości w świetny nastrój.
 


Punktem programu, na który czekali wszyscy goście, było ogłoszenie wyników konkursu urodzinowego. Konkurs zorganizowano specjalnie z okazji jubileuszu firmy Muraspec. Jego tematem było zaprojektowanie tapety do wnętrza publicznego. Mnie przypadł podwójny zaszczyt: byłam w jury konkursu oraz ogłaszałam wyniki na scenie.

Na konkurs nadesłano kilkadziesiąt prac. Kilka dni wcześniej wszystkie zostały przez nas, jurorów, dokładnie obejrzane i ocenione. Ostatecznie przyznaliśmy pięć wyróżnień oraz dwie nagrody główne. 

Wyróżnienia otrzymali Paweł Grzelak, Michalina Lenarcik, Wiktoria Nowak, Joanna Ochota oraz duet Iwona Szymańska i Łukasz Góral. Drugą nagrodę zdobyła Olga Cytowska – jej tapeta z oryginalnym wzorem, zainspirowanym kształtami źdźbeł trawy zostanie wdrożona do produkcji i będzie sprzedawana na polskim rynku. Oto ta tapeta w wersji czarno-białej.
 


Natomiast pierwszą nagrodę, a wraz z nią sprzedaż i promocję na międzynarodowym rynku otrzymał wzór stworzony przez Barbarę Barnat i Bartłomieja Lwa. Spodobał nam się przyciągający wzrok, przestrzenny motyw, inspirowany - według jego twórców - połyskliwym brokatem.

Zdradzę wam jednak, że niektóre jurorki widział w nim konfetti, a męska część jury upierała się przy pikselach... (ja od razu "zobaczyłam" brokat). Projekt zachwycił nas uniwersalnością: w zależności od wersji kolorystycznej można go zastosować zarówno we wnętrzu biurowca, jak i w nocnym klubie.
 


Ostatnim, mocnym punktem programu była prezentacja znanego designera Roberta Majkuta, który, jak to on, czyli nie stroniąc od żartów i anegdot, nawiązał do urodzin firmy i zabrał słuchaczy w krótką podróż w czasie do roku 1997. Opowiedział także o swoich, realizowanych wspólnie z Muraspec projektach: wnętrzach Noble Banku, Multikina Złote Tarasy i biur PKO Private Banking.

Na zakończenie Robert Majkut wskazał trendy, które jego zdaniem w najbliższej przyszłości będą kształtować wzornictwo tapet: takie  customizacja (indywidualne projekty), trójwymiarowość, interaktywność oraz aktywność (np. biologiczna lub elektryczna). 

Goście Muraspec otrzymali też szczególne upominki – specjalne herbaciane mieszanki, skomponowane przez kreatorkę marki Herba Thea, Katarzynę Kochańską.

Wieczór zorganizowała agencja OKK! (www.olgakk.pl), a spotkanie poprowadziła Olga Kisiel-Konopka.

I ja tam byłam, miód i wino piłam... Na zdjęciu jestem trzecia od lewej. Pierwsza z lewej to Olga Kisiel-Konopka z OKK!, druga to Krysia Orzeł (wydawnictwo Murator), a po mojej prawej stronie architektka Agata Słoma. 

Partnerami spotkania byli: MYYOUR Polska, Bawaria Motors – Dealer BMW, MINI Bawaria Motors, Dermamedic Palace, KOD, Andrew Lucas London, RENTDESIGN, Meble NOTI, Herba Thea, SPECTRA LIGHTING.

A o tym, że impreza należała do udanych, najlepiej świadczy to zdjęcie...


 

KOMENTARZE
Relacje i testy video
TOP miesiąca
POLECAM W INTERNECIE
Jedyny w Polsce magazyn o nowych technologiach w domu
http://dominteligentny.pl
Inteligentnie i błyskotliwie napisany blog, dzięki któremu zrozumiałam, na czym polega praca architekta
http://www.prostyplan.pl
Tu można obejrzeć skrócone wersje moich programów telewizyjnych
http://www.domoplus.pl/nasze-programy/produkcje-domoplus
Świetny magazyn internetowy o designie, sztuce i architekturze
http://www.designboom.com