Podniebny świat Paoli Lenti
22 lipca 2015, 02:13


Wakacje w pełni, czas na coś w sam raz na upalne lato. Paola Lenti. Znacie tę markę? To włoska marka luksusowa, specjalizująca się głównie w meblach ogrodowych i na taras, ale nie tylko. Odwiedziłam jej plenerową wystawę podczas targów w Mediolanie rok temu (zapraszam do obejrzenia mojego filmu tutaj), byłam także na tegorocznej ekspozycji, zlokalizowanej jak zwykle w murach mediolańskiego klasztoru Chiostri dell Umanitaria (moja filmowa relacja z tego wydarzenia jest tutaj). Jestem pod nieustannym jej wrażeniem. Z kilku powodów. 

Po pierwsze - ciekawe kształty. Pod tym względem meble Paoli Lenti są naprawdę niezwykłe. I te przeznaczone do grodu, i te do wnętrz. Wszystkie niemal siedziska - kanapy, fotele, pufy - cechuje prostota formy i miękkość kształtów. Ta "obłość" sprawia, że mamy ochotę się w nie wtulić albo położyć się w jak najbradziej dogodnej pozycji...

Większość mebli do siedzenia wykonanych jest ze specjalnych linek lub tkanin o wyraźnym splocie.  
 


Po drugie - kolory. W przypadku zakupu większości mebli mamy do wyboru kilka rodzajów materiałów (linek) do wyboru. A w każdym materiale (lince) mamy do wyboru kilkanaście lub kilkadziesiąt kolorów! Dzięki temu praktycznie nie ma możliwości, abyśmy nie dobrali czegoś w sam raz dla siebie. Jeśli jest problem, to raczej z powodu "klęski urodzaju". Czasem trudno się zdecydować...
 

 

Dotychczas większość mebli Paoli Lenti było w kolorach bardzo intensywnych, nasyconych. Ale w kwietniu tego roku Paola Lenti pokazała nową kolekcję "Beyond colors", w której prawie wszystkie przedmioty mają barwy ziemi. W palecie pojawiły się wszystkie odcienie "naturalne" - od złamanej bieli poprzez tysiąc odmian brązów, zieleni i bordo, aż do czerni. 

 

 

Po trzecie - różnorodność. W ofercie Paoli Lenti znajdziemy nie tylko meble wypoczynkowe, nie tylko mnóstwo pufów, leżaków i łóżek. Są tu także wyjątkowo wyrafinowane parasole oraz - co dla mnie jest prawdziwym hitem - altanki, ścianki i parawany w rozmaitych konfiguracjach.
 


Jeżeli ktoś potrzebuje efektownego zadaszenia, czegoś w rodzaju namiotu albo domu w ogrodzie, w ofercie Paoli Lenti znajdzie coś na pewno! Elementy małej architektury ogrodowej to jedna ze specjalności marki.
 


Jednym z ciekawszych pomysłów są na przykład zielone ścianki do oddzielania różnych stref w ogrodzie. Świetne, gdy chcemy się odizolować od zwroku sąsiadów lub po prostu stworzyć w naszym ogrodzie intymne miejsce.
 


No i wreszcie czwarta i chyba najważniejsza zaleta marki: niezniszczalność. Tak! Wszystko, co do ogrodu proponuje Paola Lenti jest po prostu wieczne. Miałam okazję widzieć pufy tej marki u mojej znajomej na tarasie. Stoją tam od trzech lat. W Polsce. Przez okrągły rok (!). I możecie mi wierzyć lub nie, ale wyglądają jak nowe. Nie są ani wypłowiałe od słońca, ani porośnięte glonami, ani nie pachną pleśnią, choć deszcze  i śniegi dają się im na pewno we znaki. Nie są nawet brudne, choć używa się ich na co dzień. Jak to możliwe?

 

 

Odpowiedź jest następująca: Paola Lenti wykonuje swoje meble z materiałów, których skład i technologia produkcji są opracowywane specjalnie i tylko z przeznaczeniem do tego typu produktów. Nie korzysta z materiałów, które "ktoś kiedyś wymyślił" (np. sztuczny rattan). W tej firmie wszystko zaczyna się od inżynierii. Bada się właściwości określonych materiałów, udoskonala je i dopiero wtedy myśli się o tym, do czego i jak je zastosować. Najbardziej popularny materiał Paoli Lenti - występująca w wielu odmianach linka (Rope) - miała swoje źródła w linach używanych w żeglarstwie. Nic dziwnego, że jest to materiał odporny na wodę i robi się z niego meble idealne na jachty.
 


Tak samo jest z tkaninami na zadaszenia i parasole przeciwsłoneczne. Można użyć metafory, że w firmie Paola Lenti "myśli się materiałem". Dlatego pod względem technologicznym firma ta po prostu nie ma sobie równych na rynku.
 


Fimrę Paola Lenti stworzyła ponad dwadzieścia lat temu... Paola Lenti. Możecie ją zobaczyć i posłuchać mojego ekskluzywnego wywiadu z nią, klikając tutaj. Udzieliła mi go rok temu. Była to naprawdę wyjątkowa sytuacja, gdyż Paola Lenti nie znosi spotkań z mediami i unika pokazywania się publicznie. Głównym projektantem marki jest obecnie Francesco Rota.

Meble Paoli Lenti można oczywiście kupić w Polsce. W Warszawie bogatą ekspozycję ma showroom The Prime.  Polecam wam bardzo stronę internetową http://www.paolalenti.it To rzadki w branży wyposażenia wnętrz przykład strony tak klarownej, intuicyjnej i mądrze zorganizowanej. Można na niej bez trudu znaleźć produkty, których szukamy, obejrzeć wszystkie dostępne warianty i materiały.

Tyle na dzisiaj o meblach ogrodowych Paoli Lenti. O tych do wnętrz napiszę innym razem. Tu także temat jest ciekawy...
 

 

 

 

KOMENTARZE
Relacje i testy video
TOP miesiąca
POLECAM W INTERNECIE
Polishdesign.pl: szeroko i dociekliwie o wnętrzach, polskim i światowym wzornictwie
https://poliszdesign.pl/
Jedyny w Polsce magazyn o nowych technologiach w domu
http://dominteligentny.pl
Inteligentnie i błyskotliwie napisany blog, dzięki któremu zrozumiałam, na czym polega praca architekta
http://www.prostyplan.pl
Tu można obejrzeć skrócone wersje moich programów telewizyjnych
http://www.domoplus.pl/nasze-programy/produkcje-domoplus
Świetny magazyn internetowy o designie, sztuce i architekturze
http://www.designboom.com