Wygodne jajko
4 kwietnia 2015, 03:06


Bardzo lubię siedzieć w tym fotelu. Nazwa doskonale oddaje jego kształt i charakter. "Egg" (z ang. "jajo") niczym skorupka jajka otacza siedzącego w nim człowieka. Tworzy bezpieczny kokon. To dlatego nigdy nie chce mi się z niego wstawać...

"Egg" marki Fritz Hansen to już ikona designu. Mebel kultowy. Z pewnością jeden z najlepszych - może nawet najlepszy - przykład skandynawskiego wzornictwa. Stworzył go w 1958 roku Duńczyk, Arne Jacobsen
 


Co ciekawe, fotel był tylko częścią wielkiego przedsięzwięcia. Jacobsen zaprojektował bowiem cały hotel SAS Royal w Kopenhadze, od fasady począwszy, na meblach i detalach takich jak sztućce skończywszy. "Eggi" miały stanąć w hotelowym obby. 


Główny element konstrukcyjny mebla, czyli jego skorupa wykonana jest z tworzywa sztucznego i wyścielona miękką pianką. Z zewnątrz pokrywa ją tkanina lub skóra. Stalowa noga przypomina kurzą łapkę. Czy wiecie, że "Egg" był pierwszym na świecie fotelem na jednej nodze?

Prawie jednocześnie Jacobsen zaprojektował drugi podobny fotel - również stojący na jednej nodze "Swan" (z ang. "łabędź"). Oba widzicie na zdjęciu poniżej. Staruszki trzymają się świetnie.
 


Klasyczną wersją "Egga" jest ta z tapicerką w kolorze głębokiej czerwieni. Ale wersji kolorystycznych powstało już dziesiątki, a może i setki. Firma Fritz Hansen zaprasza designerów do projektowania "ubrań" dla fotela. Niektórzy tworzą naprawdę zwariowane kreacje...
 


Ostatnio modne są kolory typowo "skandynawskie". Szarości, błękity, zielenie znakomicie pasują do wnętrz urządzonych w stonowanej palecie barw. 
 


Z okazji 50. rocznicy powstania mebla wykonano specjalny model obity skórą, na podstawie w kolorze złotym. Skórzane wersje "Egga" są rzadkie i cenne. Aby pokryć ładnie całą skorupę, trzeba mieć odpowiednio duże i gładkie kawałki skóry. Ja uważam, że "Egg" w skórze wygląda najlepiej. 

 


A co powiecie na "Jajo" w łaciatej, krowiej skórze?
 


Fotel "Egg" można kupić także z podnóżkiem. To dopiero komfort! Nic, tylko zasiedzieć się z dobrą książką... 
 


Meble firmy Fritz Hansen w Polsce sprzedawane są m.in. przez Atak Design w Łodzi, Metaforma  w Krakowie, Hafart, Mootic Design i Inspiratique w Poznaniu, Scandinavian Living w Konstancinie Jeziornej, oraz w warszawskich salonach Nap, Square Space, Mesmetric.

KOMENTARZE
Relacje i testy video
TOP miesiąca
POLECAM W INTERNECIE
Polishdesign.pl: szeroko i dociekliwie o wnętrzach, polskim i światowym wzornictwie
https://poliszdesign.pl/
Jedyny w Polsce magazyn o nowych technologiach w domu
http://dominteligentny.pl
Inteligentnie i błyskotliwie napisany blog, dzięki któremu zrozumiałam, na czym polega praca architekta
http://www.prostyplan.pl
Tu można obejrzeć skrócone wersje moich programów telewizyjnych
http://www.domoplus.pl/nasze-programy/produkcje-domoplus
Świetny magazyn internetowy o designie, sztuce i architekturze
http://www.designboom.com