Tynkuj z fantazją
5 października 2014, 06:46


Tynki dekoracyjne włoskiej marki Metropolis. Miałam okazję poznać ten produkt podczas niedawnej konferencji prasowej organizowanej przez firmę Dekorian (sieć salonów z wyposażeniem wnętrz), która jest jedynym w Polsce przedstawicielem Grupy Metropolis.

Muszę się wam od razu przyznać, że dotychczas do tynków dekoracyjnych podchodziłam z rezerwą. Cały czas bowiem miałam w pamięci wszystkie te "maziaje", które Polacy pokochali kilkanaście lat temu. Zapanowała wtedy moda na farby strukturalne nakładane szpachlą, gąbką i czym tam jeszcze... Niestety nakładali je albo sami właściciele domów, albo kompletnie nie przygotowani do tej czynności "fachowcy". Skutki bywały opłakane...

Tymczasem owe "maziaje" nie mają NIC wspólnego z tynkami dekoracyjnymi. Zrozumiałam, w jak wielkim byłam błędzie. Tynki dekoracyjne mogą wyglądać naprawdę wspaniale! Muszą być do tego spełnione dwa warunki. Pierwszym warunkiem jest dobry produkt. Drugi warunek to kompetencja wykonawcy. 

Pod tą marką Metropolis kryje się niezmierzone bogactwo tynków. Od klasycznych, podobnych do sztukaterii, poprzez niezliczone reliefowe nieregularne faktury, aż do imitacji betonu, metalu lub... odrapanej ściany miejskiego muru. Wszystko to daje nam nieskończenie wiele możliwości aranżacyjnych. Trzeba tylko dobrze wybrać rodzaj tynku, a wtedy możemy zastosować go praktycznie wszędzie: w lofcie i w luksusowym wnętrzu w stylu glamour. W wiejskiej posiadłości i w apartamencie w centrum miasta.

Oto tylko kilka przykładów z całej bardzo bogatej palety produktów Metropolis. Więcej obejrzeć można na stronie www.metropolis-ivas.com/pl
 

 

 

Jednym z przebojów Metropolis jest kolekcja tynków "Soul cement". To tynki w odcieniach szarości, które dają efekt surowego betonu. Jak wiadomo, to ostatnio bardzo modne rozwiązanie. Dzięki tynkom "Soul cement" możemy taką niby-betonową ścianę, podłogę lub sufit zrobić w już istniejący wnętrzu. Oto kilka udanych realizacji tego typu. 
 


 

Przy okazji ważna informacja: marka Metropolis oderuje produkty do całego wnętrza: od podłogi do sufitu, a nie tylko na ściany. Poniżej widzicie wnętrze, którego istotnym elementem jest podłoga przypominająca szlifowany beton. 
 
No dobrze, a co z drugim warunkiem, czyli z profesjonalizmem wykonawców? Otóż firma Ivas, właściciciel marki Metropolis, organizuje specjalne warsztaty dla malarzy i tynkarzy. Przez minimum kilka dni uczą się oni, jak stosować produkty Metropolis, a potem otrzymują specjalny certyfikat, który ich do tego uprawnia. Polski partner firmy, czyli sieć sklepów Dekorian, koordynuje cały system szkoleń dla wykonawców z naszego kraju. 


Szkolenie jest tu naprawdę istotne, bo w grę wchodzą skomplikowane technologie. Pan Kazio z sąsiedztwa niekoniecznie poradzi sobie z nałożeniem takiego tynku, jaki widzimy na przykład w tym wnętrzu (zwróćcie uwagę na niebieską ścianę oraz na złotą obudowę przewodu kominowego). To wymaga wyższych kwalifikacji. Może nawet pewnego talentu.
 


Właściciele włoskiej marki podkreślają, że ichdekoracje ścienne i podłogowe wytwarzane są na bazie wody, bez użycie szkodliwych rozpuszczalników, dzięki czemu są przyjazne środowisku i bezpieczne dla użytkowników.
 


Na zdjęciach, które zaprezentowałam powyżej, oglądacie wnętrza prywatnych mieszkań i domów. Jednak moim zdaniem tynki dekoracyjne najlepiej sprawdzają się we wnętrzach użyteczności publicznej. Wszelkie bary i restauracje, sklepy i hotelowe lobby, kluby i salony spa, biura i gabinety lekarskie - to naturalne środowisko dla tych produktów.

Specjaliści z Metropolis nieustannie pracują nad nowymi wzorami i kolorami. Każdego roku wytwarzane są nowe, innowacyjne pod względem technologii i designu produkty dekoracyjne. Architekci mają w czym wybierać. Wszystko zależy od ich własnej kreatywności, a także od tego, jak bardzo są otwarci na nowe, niestandardowe pomysły. Oto kilka dobrych inspiracji.
 

 

 

 

 

 

KOMENTARZE
Relacje i testy video
TOP miesiąca
POLECAM W INTERNECIE
Polishdesign.pl: szeroko i dociekliwie o wnętrzach, polskim i światowym wzornictwie
https://poliszdesign.pl/
Jedyny w Polsce magazyn o nowych technologiach w domu
http://dominteligentny.pl
Inteligentnie i błyskotliwie napisany blog, dzięki któremu zrozumiałam, na czym polega praca architekta
http://www.prostyplan.pl
Tu można obejrzeć skrócone wersje moich programów telewizyjnych
http://www.domoplus.pl/nasze-programy/produkcje-domoplus
Świetny magazyn internetowy o designie, sztuce i architekturze
http://www.designboom.com