>   Elektronika
Telewizor w roli głównej
29 sierpnia 2014, 09:19
Zdjęcia: serwis prasowy Sony     

Na zdjęciu: Sony Bravia S90, telewizor 4K Ultra HD ze specjalnym, lekko zakrzywionym ekranem

Masz w domu telewizor? To pytanie wcale nie jest bez sensu. Coraz częsciej spotykam ludzi, którzy telewizora nie mają. Nie dlatego, że ich nie stać - w końcu to już żaden luksus. Po prostu wiele osób świadomie rezygnuje z posiadania tego  sprzętu w swoim domu. Powody bywają różne. Jedni twierdzą, że to dla dobra dzieci - żeby się nie uzależniły od patrzenia w ekran. Inni wolą korzystać z projektora, bo i tak oglądają tylko filmy. Są też tacy, którym najzupełniej wystarczy dobry, duży ekran komputera.

Okazuje się jednak, że ten trend, dosyć widoczny w Warszawie i pewnie w innych dużych polskich miastach, nie jest wcale aż tak silny, gdy weźmiemy pod uwagę całą Polskę. Firma Sony zleciła badania TNS Polska - po to, by dowiedzieć się, jak sytuacja telewizorów w Polsce wygląda naprawdę. 

Byłam na konferencji prasowej poświęconej wynikom tych badań. Są tak ciekawe, że postanowiłam zrobić coś, czego zwykle nie robię: opublikować całe fragmenty oficjalnej informacji prasowej na ich temat. Najbardziej zdumiewają mnie cyfry dotyczące korzystania z aplikacji w nowych telewizorach (myślałam, że mniej ludzi z nich korzysta), a najbardziej cieszy mnie to, jak wiele osób kieruje się wyglądem telewizora podczas jego zakupu.

Zresztą przeczytajcie sami, polecam! 

"Ośrodek badawczy TNS Polska zbadał zwyczaje i postawy związane z korzystaniem z telewizora. W latach 90., a także w pierwszej dekadzie XXI wieku był on centrum domowej rozrywki. Jak sytuacja wygląda obecnie?

Rozwój nowoczesnych technologii oraz upowszechnienie urządzeń mobilnych, ułatwiających dostęp do filmów, książek oraz gier wideo zmieniają zastosowanie telewizorów. TNS Polska przyjrzał się zmianom jakie zaszły w zachowaniach i oczekiwaniach użytkowników telewizorów na przestrzeni ostatnich 25 lat. Okazało się, że choć tylko 15% badanych przez TNS Polska przyznaje, że telewizja jest ich głównym narzędziem rozrywki, to aż 70% z nich ogląda ją codziennie, z czego większość od 1 do 3 godzin w ciągu doby. Wniosek? Życie bez telewizji dla wielu osób wciąż okazuje się niemożliwe."

(...) "Telewizory służą dzisiaj nie tylko do oglądania telewizji, ale również przeglądania internetu, czy komunikacji z najbliższymi za pomocą dostępnych aplikacji. Konsumenci wydają się nadążać za nowinkami oferowanymi przez firmy technologiczne.

Na szczególną uwagę zasługuje wykorzystanie przez badanych nowych funkcji dostępnych w najnowszych telewizorach. Cieszą się one coraz większą popularnością. Spośród ankietowanych 58% przyznało, że korzystało z aplikacji, które oferują producenci telewizorów. Warto jednak zwrócić uwagę, że aż 42% badanych w ogóle tego nie robi. 14% badanych przyznaje, że wykorzystuje aplikacje codziennie, zaś 30% uruchamia je przynajmniej raz na tydzień.

Nie tak dawno na dobre zadomowiły się w naszych domach technologia High Definition i telewizory Full HD, a od jakiegoś czasu na rynku pojawiają się telewizory oferujące nową, rewolucyjną rozdzielczość 4K. Charakteryzuje się ona czterokrotnie większą szczegółowością w porównaniu z powszechnym dzisiaj standardem Full HD. Okazuje się, że świadomość istnienia nowej technologii ma 38% ankietowanych przez TNS Polska posiadaczy telewizorów.

Intensywny rozwój technologii skłania do zmiany odbiorników na coraz lepsze i... ładniejsze. Aż 50% badanych deklaruje bowiem, że wygląd telewizora ma duże znaczenie przy wyborze nowego odbiornika. Jednak to jakość obrazu i dźwięku zostały wskazane przez 97% ankietowanych za najważniejszy czynnik przy wyborze nowego telewizora."

 

Metodologia badania: Badanie zostało zrealizowane na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1000 osób w wieku 25-40 lat korzystających z internetu. Projekt wykonano metodą zbierania danych CAWI na panelu polskich internautów. Badanie odbyło się w dniach 23-31 lipca 2014 roku.

 

KOMENTARZE
Relacje i testy video
TOP miesiąca
POLECAM W INTERNECIE
Polishdesign.pl: szeroko i dociekliwie o wnętrzach, polskim i światowym wzornictwie
https://poliszdesign.pl/
Jedyny w Polsce magazyn o nowych technologiach w domu
http://dominteligentny.pl
Inteligentnie i błyskotliwie napisany blog, dzięki któremu zrozumiałam, na czym polega praca architekta
http://www.prostyplan.pl
Tu można obejrzeć skrócone wersje moich programów telewizyjnych
http://www.domoplus.pl/nasze-programy/produkcje-domoplus
Świetny magazyn internetowy o designie, sztuce i architekturze
http://www.designboom.com