>   Moda na...
Luksus na piasku
4 sierpnia 2014, 12:01
Zdjęcia: strona internetowa www.gandiablasco.com     

Wieloosobowa sofa z zadaszeniem "Pergola", Gandia Blasco 
 

Już dwa tygodnie tego lata spędziłam nad polskim Bałtykiem. Było cudownie. Błękit nieba i ostre słońce jak nad Morzem Śródziemnym. A krajobraz naszych piaszczystych plaż nie ma sobie równych... Podróżując tu i ówdzie wzdłuż naszego wybrzeża przyglądałam się, co w 2014 roku statystyczny Kowalski zabiera ze sobą na plażę

Oprócz rzeczy osobistych, jakiegoś dmuchanego zwierza (koniecznie sporych rozmiarów!) oraz niezliczonych łopatek i wiaderek swojej pociechy, zabiera... naprawdę dużo! Dźwiga z poświęceniem parasol, parawan, namiot (nowość!), leżaki, ręczniki kąpielowe i maty do leżenia na piasku. Wszystko to jest mu ptrzebne do komfortowego spędzania czasu nad wodą. Widać, że tendencja do zapewnienia sobie coraz większej wygody nie omija plażowiczów. 

O tym, że olbrzymia sfera mebli tarasowo-ogrodowych rozwija się bardzo dynamicznie, pisałam już parę razy (m.in. tutaj). Nie wspominałam jednak o tym, źe równolegle świat designu ogarnęło inne szaleństwo - na punkcie mebli przeznaczonych na plażę, czy szerzej: na plażę lub taras położony nad brzegiem morza. Bo "nadmorskość" tych przedmiotów jest sprawą istotną :)
 

Meble i parasole z kolekcji Gandia Blasco
 

Po powrocie do domu postanowiłam zrobić research w tym temacie. I odkryłam nową kolekcję Gandia Blasco. Meble plażowe tej hiszpańskiej marki to spełnienie marzeń o wypoczynku doskonałym. Są stworzone dla ludzi, którym nie wystarcza zwykły leżak. Bo kto lubi pławić się w luksusie, nie chce z tego rezygnować nawet na wakacjach (a może zwłaszcza na wakacjach?)


I tak zamiast siedzieć na ręczniku kąpielowym, luksusowy plażowicz zasiądzie na eleganckiej sofie, lekkiej, ale z miękkimi poduchami z tkaniny odpornej na słońce, sól i piasek,"oddychającej" i łatwo schnącej. Wieloosobowej - jak na zdjęciu powyżej - lub mniejszej, ale za to, na przykład, bujanej...
 

http://www.gandiablasco.com/Ławko-huśtawko-sofa "Nao-Nao", Gandia Blasco


Niezłym pomysłem jest wylegiwanie się na łożu z baldachimem. Wcale nie musi być ono białe lub kremowo-beżowe. Modne kolory plażowych mebli to odcienie grafitowe i popielate.
 

Dwuosobowe łóżko z kolekcji Gandia Blasco


Jeśli we własnym salonie ktoś ma wygodny fotel, dlaczego na plaży nie miałby mieć równie komfortowego leżaka? Jak wypoczynek, to wypoczynek! Zauważyłam, że w dziedzinie leżakowego designu jest jeszcze wiele do zrobienia... (i mówię tu również o "wyższej półce"). Idę o zakład, że w najbliższych latach projektanci będą zaskakiwać nas kolejnymi meblami tego typu - coraz bardziej ergonomicznymi, łatwymi do przenoszenia i przechowywania, odpornymi na warunki atmosferyczne. Takimi jak ten na zdjęciu poniżej.
 

Szezlong-leżak z serii "Clip", Gandia Blasco
 

Moda na designerskie plażowe meble nie omija także parasoli. Wykonywane są już nie tylko z tkaniny czy naturalnych liści palmowych. Baza i maszt mogą być ze stali, a baldachim ze sztywnego tworzywa sztucznego. Wtedy możliwe jest pokrycie całości jednym dowolnym kolorem, co daje fajny efekt.

Podoba mi się idea parasoli równie stabilnych, co lekkich i łatwych w obsłudze. Nie cierpię męczyć się przy rozkładaniu parasola! A ten z kolekcji Gandia Blasco jest podobno tak prosty do rozłożenia, źe poradzi z nim sobie nawet taka słaba kobietka jak ja.

 

Kolorowe parasole "Ensombra", Gandia Blasco


Na deser zostawiłam coś wyjątkowego. Pamiętacie? Na początku tego tekstu wspomniałam, że  statystyczny Kowalski nosi na plażę także namiot. Miałam na myśli mały namiocik, któr jest znakomitym sposobem na wygenerowanie solidnie zacienionego kawałka ziemi. Ale wyobraźnia projektantów sięga dalej. Dla Gandia Blasco wymyślili namiot z cienkiej syntetycznejj tkaniny, który można dodatkowo wyposażyć w materac z pianki poliuretanowej. Piękny, prosty, wielofunkcyjny. Co widać na załączonym obrazku. 

Moją wątpliwość budzi jedynie to, jak taki namiot utrzymać w pionie na Półwyspie Helskim, kiedy wieje "ósemka" w skali Beauforta...
 

Plażowy namiot "Wigwam", Gandia Blasco


Na koniec kilka ważnych informacji na temat Gandia Blasco. Obecnie firma ta jest światowym potentatem w produkcji designerskich, luksusowych mebli na plażę, na taras, do ogrodu. Ma przedstawicielstwa w wielu krajach (w Polsce: Atak Design). Współpracuje z najlepszymi designerami i architektami, którzy pomagają projektować i urządzać wnętrza rezydencji prywatnych i hoteli.

Jest kilka naprawdę zachwycających, zapierających dech w piersiach miejsc, w których znajdują się meble Gandia Blasco. Warto je zobaczyć. Choćby po to, by przekonać się, jak te mimimalistyczne, nowoczesne meble wyglądają w swoim naturalnym otoczeniu. Najciekawsze z nich, wraz z krótką historią marki, przedstawię wam w najbliższych dniach. Zaglądajcie codzinnie na ewaiwnetrze.pl :)

 

Ławki plażowe "Booth", Gandia Blasco

KOMENTARZE
Relacje i testy video
TOP miesiąca
POLECAM W INTERNECIE
Polishdesign.pl: szeroko i dociekliwie o wnętrzach, polskim i światowym wzornictwie
https://poliszdesign.pl/
Jedyny w Polsce magazyn o nowych technologiach w domu
http://dominteligentny.pl
Inteligentnie i błyskotliwie napisany blog, dzięki któremu zrozumiałam, na czym polega praca architekta
http://www.prostyplan.pl
Tu można obejrzeć skrócone wersje moich programów telewizyjnych
http://www.domoplus.pl/nasze-programy/produkcje-domoplus
Świetny magazyn internetowy o designie, sztuce i architekturze
http://www.designboom.com