>   Moda na...
Podniebne salony
18 czerwca 2014, 08:57

Komplet mebli marki Varaschin

Pamiętam, jak sześć lat temu brałam udział w konferencji organizowanej przez biuro prasowe targów w Kolonii (imm cologne). Najciekawsyzm punktem było dla mnie przedstawienie wyników "burzy mózgów" kilkunastu europejskich trendsetterów. Wytypowali oni pięć wiodących trendów w urządzaniu wnętrz. Trendów, które miały trzymać się mocno przez najbliźsze lata. Podążanie za nimi miało być gwarancją dochodów dla przemysłu meblowego.

Jeden z tych kilku najważniejszych trendów był opisany jako "salon na tarasie jako rozszerzenie i kontynuacja wnętrza domu". Wskazówka dla producentów mebli brzmiała: "Zwróćcie uwagę na segment mebli przeznaczonych na zewnątrz, to będzie dobry biznes!"

 

Łóżka tarasowe marki Manutti

Minęło trochę czasu, a ja coraz częściej wspominam to, co wtedy usłyszałam i myślę: jacy to mądrzy i przewidujący ludzie, ci trendsetterzy! Firmy, które ruszyły wtedy ostro z produkcją mebli ogrodowych, naprawdę rozwinęły skrzydła. My, klienci, możemy tylko zacierać ręce. Jest tyle wspaniałych mebli, które można zostawić na dworze przez całe lato! Są tak piękne, tak dopracowane, tak ciekawie zaprojektowane, że chcielibyśmy mieć takie w salonie. I niektóre rzeczywiście rekomendowane są jako meble "in & out", czyli do środka i na zewnątrz. Tę samą kanapę po sezonie letnim możemy więc wciągnąć do domu i korzystać z niej zimą. Jeśli chcemy, bo jednak w środku stoi już inna kanapa...
 

Modułowa sofa zewnętrzna "Lisbon", Miloo
 

Inny obrazek. Sześć lat temu, targi meblowe w Bangkoku. Mnóstwo mebli ogrodowych. Żadna niespodzianka, w końcu to kraj, w którym lato trwa przez cały rok. Materiały: rattan, teak, akacja, drewno kauczukowca. Zdziwiło mnie wtedy, że tak dużo mebli Tajowie produkują z rattanu syntetycznego. Ja lubiłam wtedy rattan prawdziwy, naturalny, więc ten syntetyczny wcale mnie nie przekonywał... (To jak korek do wina wykonany z plastiku. Wiadomo, źe praktyczny, ale gdzie się podział ten zapach, te emocje?) 
 

 

Syntetyk się nie przyjmie, nic z tego - myślałam. Niestety wszyscy tajscy producenci mebli, z ktorymi rozmawiałam, twierdziili, źe "rattan syntetyczny wypiera naturalny i nic na to nie poradzimy". No i mieli rację. Dziś dużo łatwiej kupić meble z tworzywa sztucznego niż z naturalnego surowca. Ale ja już na to nie narzekam, ponieważ kto chce, może jednak znaleźć te drugie, a poza tym nowe tworzywa sztuczne zaczęły budzić mój szacunek. 

 

Zestaw mebli wypoczynkowych marki Point


Ponieważ akcja pod tytułem "salon pod gołym niebem"  trwa i rozwija się dynamicznie, nic dziwnego, źe producenci mebli nieustannie poszukują coraz doskonalszych materiałów. Takich, które wytrzymają i ostre słońce, i zimną noc, i ulewny deszcz. Kwitnie branża tekstyliów przeznaczonych na zewnątrz. Tkaniny są oddychające (żeby się człowiek do oparcia nie przykleił), odporne na wodę. Albo przepuszczają wodę tak, że przepływa przez nie jak przez sitko. Taka wodoodporna poduszka czy siedzisko natychmiast wysycha. Są tkaniny, którym nie straszne żadne kremy i olejki do opalnia, oraz tkaniny, które nie zmieniają koloru z upływem czasu. Nie rozciągają się i nie zmieniają kształtu. Nawet nie brudzą się tak jak inne! 
 

Siedziska "Swingrest", Dedon

Innowacyjne materiały pozwalają na konstruowanie mebli o dowolnych kształtach. Designerzy mają pole do popisu. Obok tradycyjnych kanap i foteli, łóżek i stołów, mamy coraz liczniejsze przykłady mebli niezwykłych, czasem spektakularnych. Nietrudno z ich pomocą urządzić podniebny salon na najwyższym poziomie. 

 

Fotel "Trame Easy", Kenneth Cobonpue

 

Meble z linii "Biophilia", Vondom

 

Leżaki- liście, czyli "Leaf", Dedon

Meble ogrodowe z wyższej półki kosztują tyle co... meble z wyższej półki. Słyszę czasem pełne oburzenia pytania typu: "Jak ta kanapa do może być tak piekielnie droga, przecież to tylko mebel ogrodowy?" Chciałabym wtedy odpowiedzieć pytaniem: "A dlaczego nie? Przecież ta kanapa nie tylko wygląda znakomicie, ale jeszcze w dodatku wykonano ją z takiego materiału, źe nie jest odporna tylko na uderzenie meteorytu!" Dlaczego jesteśmy w stanie dużo wydać na zaawansowaną technologię w innych dziedzinach, a gdy chodzi o meble, to już chwytamy się za portfel?

Poza tym, cóż, luksus właśnie dlatego jest luksusem, że nie wszystkich na niego stać. 
 

Meble i dywan z serii "Overlap", Vondom 

 

 

 

KOMENTARZE
Relacje i testy video
TOP miesiąca
POLECAM W INTERNECIE
Polishdesign.pl: szeroko i dociekliwie o wnętrzach, polskim i światowym wzornictwie
https://poliszdesign.pl/
Jedyny w Polsce magazyn o nowych technologiach w domu
http://dominteligentny.pl
Inteligentnie i błyskotliwie napisany blog, dzięki któremu zrozumiałam, na czym polega praca architekta
http://www.prostyplan.pl
Tu można obejrzeć skrócone wersje moich programów telewizyjnych
http://www.domoplus.pl/nasze-programy/produkcje-domoplus
Świetny magazyn internetowy o designie, sztuce i architekturze
http://www.designboom.com